En İyi Genel Kültür Bilgileri – Haftalık

Kültür sahibi olmak insanın hem kendi için hem de bulunduğu ortamlarda var olabilmek için arzuladığı bir şeydir. Ancak öğrenerek kültürlü olurken zaman zaman kulaktan dolma ve yalan yanlış bilgilerle şişirilmiş bir bilgi haznesine sahip olma tehlikesi de her daim mevcuttur. O nedenle bilgi kaynağı en az bilginin kendisi kadar önemlidir. Dolayısıyla en iyi genel kültür bilgileri en iyi kaynak taramaları sonucunda edinilir. Genel kültür kazanmanın ilk tetikleyicisi kimi zaman kabul görmek ve onay almak ihtiyacı olsa da, bu büyük denizin içinde herkes er ya da geç kendi zevklerine göre bir yüzme stili geliştirip kendi beklentileri doğrultusunda yüzecektir.
Nedir Bu Genel Kültür Kaynakları?

Genel kültür edinmemin en verimli yolu doğru kaynaklardan geçer dedik ama bu kaynakları nasıl bulabiliriz? Genel kültür edinirken KPSS kaynakları gibi sığ kitaplardan faydalanmak da elbette bir tercihtir, ancak buradan elde edilen bilgiler çok kısa süre içinde unutulmaya mahkumdur. Çünkü o bilgiler kuru kuruya, hiçbir tamamlayıcı olmadan ezberlenmiş tek boyutlu bilgilerdir. Örneğin bir tablonun ressamını öğrenebilirsiniz, elbette bu da bir genel kültür bilgisidir, ancak o ressamın stilini öğrenmek, tablonun derinliklerine inmek, gerçek anlamda haz duymaktır ve kalıcı olan da budur. O halde sığ ve ezbere dayalı hap bilgilerden oluşan kaynakları seçmek yerine, detaylı, işin özüne inen ve bilgiyi ruhundan yakalayan kaynaklara başvurmakta fayda var.

Kitaplar ve Genel Kültür

Yüzeysel bilgiler her zaman internet ya da sınav kaynakları yoluyla elde edilmez. Çoğu zaman genel kültür edinmek adına satın alınan kitaplardan da bu tür kaynaklara benzer şekilde işe yaramaz ezber bilgiler çıkabilir. Çoğunlukla piyasa kaygısından başka bir şey taşımayan kitaplardır bunlar. Tek kaygıları çok satmak olduğu için tek işleri de ucuz bilgi satışıdır. Bir kitabın ne hakkında olduğu ile bir kitap okumak demek o kitabı anlamak demek değildir. Kitabın kendisine ulaşmak için o kitabın kendisini okumak kesin olarak gereklidir. Çünkü kitabı okuyan bir başkasının ne anladığı değil, önemli olan sizin o kitaptan ne anladığınız, ne aldığınız ve ne hissettiğinizdir. Beğenilerinizi satın almaktansa oluşturmaya çalışmak tabii ki en doğru ve akıllıca seçenek olacaktır.

Genel Kültür ve Yaşanılan Çevre

Çevre insanın kültürünün gelişmesinde çok büyük bir role sahip, peki niye? Çünkü insan etkileşimde olduğu diğer insanlarla bilgi alışverişinde bulunur, insanlar birbirini taklit ederek yeni davranışlar geliştirir. Zamane insanlarının yegane bilgi edinme ve paylaşma yollarından biri olan sosyal medya, bu çevreyi son derece yavan hale getirmekte ve basitleştirmektedir. Çerçeve içine alınmış özlü sözleri bilgi diye öğrenmek ve paylaşmak, insanların bilgi edinme anlayışlarını bu günlerde kökten zehirlemiştir. Bu dayatma, reddedilmesi gereken bir tutumdur. Çevre düzenlemesi, bilgiyi Facebook iletilerinden edinen insanlarla iletişimi azaltmakla başlamalıdır. En İyiler Listesinin haftalık olarak ufkunuzu genişletecek Genel Kültür Bilgilerini bu listeden okuyabilirsiniz.


1.
Dünyanın En Büyük Yanardağı : Tamboradır. Bu yanardağı 200 yıllık tarihin en büyük yanardağı felaketi olarak bilinir. 1815 yılında patladığında 90.000. üzerinde ölüme neden olarak, bir çok kıtada hissedilmiştir
2. Dünya’nıngördüğü en genç bilim adamı ünvanını elinde bulunduran Türk Bilim Adamı, Oktay Sinanoğludur. Oktay Sinanoğlu, Kimyager, Moleküler, Biyofizikçi ve Biyokimyagerdir.

 3. Türkiye’nin en eski şehri Hakkari’dir. Başta Hurri, Urartu, Ardından Pers İmparatorluğu, Arap Egemenliği ve daha sonra Selçuklu İmparatorluğunun kontrolüne giren Hakkari İli, 1536 senesinde Osmanlı İmparatorluğunun kontrolüne geçerek, günümüze kadar Türk toprağı olarak kalmıştır.

4. Son hesaplamalara göre Dünya üzerinde yaşayan her insana yaklaşık olarak bir milyon karınca düşmektedir.

5. Sabah kahvesi insanların ayılması için tüketilse de Elma kahveden daha çok uykuyu açar.

6.   İngiltere’deki çoğu şehir kuşlar evlerin kapısına bırakılan süt şişelerinin kapağını delerek beslenmeyi öğrenmiştir.

7. Elmasoğan ve patatesin tadı aynıdır. Tek fark içerisinde bulunan asitidir. Genel anlamda hepsi tatlıdır.

8. Dünyanın en hızlı kuşu Boğazlı Kırlangıç’tır. 3 saniye süreyle saatte 128 km. sürate ulaşmıştır. 

9. Günümüzde, evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır.

 10. Atların kırılan kemikleri geri kaynamaz. Ayağı kırılan atların hayatı da biter.

11. Dünyanın en kokulu camisi Tebriz şehrindedir. Mescit inşa edilirken çamuruna misk kokusu ilave edilmiştir ve 600 sene geçmesine rağmen hala mescit misk kokmaktadır.

12. Dünyada en tehlikeli hayvan sivrisinektir. Çünkü insanların ölümüne en fazla sebep olan hayvandır. 

 

 

 


 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir