12 kere okundu

Kelebek Etkisi Nedir? Nasıl Olur?

Evrendeki her şey birbirine etki eder. Zincirleme olarak hayatı var eden şey bu döngüdür. Kelebek Etkisi insan hayatının ne kadar hassas dengeler üzerine kurulu olduğunu minik bir kartopunun nasıl bir çığa dönüşebileceğini, hayatımızda önemsiz görünen her şeyin aslında hayatımızı akışını etkilediğini anlatır. Hayatımızda aldığımız kararlar ve yaptığımız seçimler geleceğimizi belirler bu durumu en iyi Kelebek Etkisi teorisi açıklamaktadır. kelebek etkisi en kısa tanımla; Bir sistemin başlangıç verilerindeki ufak değişikliklerini büyük ve öngörülemez bir değişiklik yaratıp çok farklı sonuçlar doğurmasına verilen isimdir.

Bu teoriyi ortaya atan Amerikalı bilim adamı Edward N. Lorenz’dır. Lorenz teorik olarak bilgisayarında hava durumu ile ilgili hesaplar yaparken bulmuştur ilk hesaplamalarında başlangıç birisi olarak

0.506127 sayısını kullanan Lorenz  

2. hesaplamalarında ise 0.506 kullanmıştır.

Göreceğiniz üzere iki sayı arasındaki fark sadece yaklaşık 1000 de 1 kadardır Ancak bu küçük farka rağmen süreç gerçekleşirken 2. hesaplamada kullanılan değer sonuca ulaştığında çok daha farklı bir sonuç ortaya çıkıyordu. Yani sayılar Birbirine çok yakın olmasına rağmen Sonuçlar da çok büyük farklılıklar oluşuyordu Lorenz bu duruma Kaos teorisi adını vermişti.

Ancak bu isim daha sonra Kelebek Etkisi teorisi olarak anılmaya başlandı. Lorenz kelebek etkisi ile ilgili verdiği bir örnek de bir kelebeğin kanat çıkmasının atmosferde küçük değişimler oluşturarak başka bir yerde bir hortumun oluşmasına sebep olabileceğini veya bir hortumun başlamasına engel olabileceğini söylüyordu. bu ifade oluşan küçük bir etkinin büyüyerek kaoslara sebep olabileceğini veya engelleyebileceğini belirtir. kelebeğin kanat çırpması sistemin başlangıç koşulunda ki ufak bir değişiklik temsil eder bu değişiklik daha sonra büyük ölçekli değişikliklere yol açarak bir dizi olaylar zincirinin başlamasına sebep olabilir. Kelebek etkisini günlük yaşama uyarladığımızda ortaya çıkan sonuç yapılan her hareketin değerli olduğudur. küçük gibi görünen durumlar büyük etkiler yaratabilir Örneğin geçmişte yaşanan birkaç ufak olay, bir dizi olay sonrasında büyüyerek tahmin edilemez sonuçlara sebep olmuştur. İşte onlardan biri;

Henry Tandey İngiliz ordusunda görevli bir askerdi Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Henry Yaralı ve bitkin bir Alman askeri ile karşılaştı silahını Yerde yatan Alman askerine doğrulttu fakat düşmanı da olsa Yaralı ve savunmasız bir insanı öldürmeye doğru bulmadı. Adolf Hitler’i vurmadı de Böylece onun hayatını bağışlamış oldu fakat yıllar sonra vurmadığı o adam Almanya’nın yeni lideri oldu ve İkinci Dünya Savaşının başlamasında ki en büyük rolü o üstlendi Adolf Hitler’in başlattığı Savaş yüzünden yaklaşık 80 milyon insan hayatını kaybetti. Adolf Hitler Henry tandey tarafından bağışlanmasaydı Belki de 2. Dünya Savaşı hiç başlamayacak ve 80 milyon insan hayatını kaybetmeyecek di. İşte Kelebek Etkisi olarak adlandırılan durum böyle bir şeydir küçük gibi görünen durumlar büyüyerek büyük etkiler yaratabilir. Kelebek Etkisi tahmin edilemezdir aldığınız ufak bir karar küçük bir kartopu gibi büyüyerek büyük bir çığa sebep olabilir bu Çığ size etrafınızdaki insanlara ve Dünyadaki diğer herkesi etki edebilir İşte bu yüzden en ufak seçimlerinizi bile hafife almayın. Çünkü yaptığınız seçimler ile birçok insanın hayatını etkileyebilirsiniz. Bunun anlamı da aldığınız her kararın değerli olduğudur kendinizi ve seçimlerinizi küçümsemeyin. Çünkü dünyayı şekillendirebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Değerlendirmeler Yok)
Loading...


Bir cevap yazın