4k Çözünülürlük Teknolojisi Nedir?

4k çözünülürlük teknolojisi, görüntü kalitesinin en üst seviyeye ulaştığı bir teknolojiyi ifade etmektedir. İfade, görüntü teknolojilerine has olan bir özelliği belirtir. Yüksek çözünürlük, HD (High Definition) ifadesi 1080p çözünürlük olarak 1920 x 1080 piksel sunmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile bu çözünürlük düzeyinin üzerine kısa sürede çıkılmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile yüksek çözünürlük sağlayan teknoloji UHD olarak anılmıştır. UHD ifadesi Ultra Yüksek Çözünürlük anlamına gelen Ultra High Definition’ı ifade etmektedir.

4k
4k

4K ifadesi genel anlamda bir çözünürlük özelliğini yansıtmaktadır. Çözünürlük, yatay ve dikey eksenlerde bulunan piksel sayısını göstermektedir. Piksel sayısı ne kadar artarsa teknolojisinin görüntü kalitesi o kadar artmaktadır. 4k çözünürlük kaç piksel sorusu kullanılan alana göre değişmektedir. Ancak en geniş olarak 4K teknolojisi yüksek çözünürlüğü 4096 x 3112 piksel olarak sunulmaktadır. 4K teknolojisinde 1.32:1 oran bulunmaktadır ve toplam 12.7 milyon piksel yer almaktadır. 4K ifadesinde yer alan “K” harfi İngilizce olarak bin sayısını ifade etmektedir. 4K teknolojisinde 4096 yatay piksel yer aldığı için 4 bini simgeleyen K harfi kullanılmıştır.

4k Çözünülürlük Teknolojisi Nasıl Kullanılmaktadır?

 

High Definition teknolojinin sunduğu piksel miktarı 1280×720 olurken 4k çözünülürlük ya da 4K resolution teknolojisi, High Definition teknolojisinin sunduğu piksel sayısını dörde katlamaktadır. Günümüzde 4K teknolojisinden yüksek bir görüntü teknolojisi olarak 8K bulunmaktadır. Ancak 8K teknolojisinin kullanımı henüz daha yaygın bir hale ulaşmamıştır.

4K teknolojinin sunduğu netlik kalitesi ile 4K tercihi her geçen gün artmaktadır. 4K teknolojisinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile bu yönde yayınlar ve diğer görüntü araçları da 4K teknolojisine uyumlu olarak üretilmeye başlamıştır. 4K teknolojisi, televizyon ve film yapım endüstrisinde farklı piksel rakamları ile ifade edilmektedir. Televizyonda bahsi geçen 4K teknolojisi; 3840 x 2160 piksel çözünürlük sunarken, sinema endüstrisinde 4K teknolojisi 4096 x 2160 piksel olarak kullanılmaktadır.

4k

4K teknolojisinin kullanılabilmesi için teknolojiyi destekleyen cihazlara sahip olmak gerekmektedir. Aynı zamanda 4K teknolojisi hangi alanda kullanılıyorsa, bu alanda teknolojiye uyumlu olan yazılımların kullanılması gerekmektedir. Aksi durumda 4K teknolojisinden beklenen verimi almak mümkün değildir.

4K Teknolojisine Sahip Cihazlar İlk Kez Ne Zaman Kullanıldı?

4k çözünülürlük ilk kez sinema sektörü içerisinde 2003 yılında, 4K kameranın kullanımı ile gerçekleşmiştir. Dünya çapında önemli sayılan pek çok üniversite ve kuruluşlar tarafından 4K teknolojisi hızlı bir şekilde geliştirilmiştir. Bilgisayar oyunlarının gelişmesinde bu teknolojinin katkısı oldukça fazladır. 4K teknolojinin farklı piksel formatları bulunmaktadır. Teknolojinin son derece net bir görüntü sunması, her sektörde kullanılmasına neden olmaktadır.

4k

Sony 4K Teknolojisi İle Uyumlu Sony Televizyonlar

4k çözünülürlük teknolojisinin televizyonlar için sağladığı görüntü kalitesi dikkat çekmektedir. Sony Bravia Masters Serisi AG9 OLED televizyon 4K yüksek çözünürlüğe sahip bir televizyon olarak ilgi görmektedir. Sony televizyon 4K teknolojisi sayesinde, X1 Ultimate görüntü işlemcisini kullanarak detaylı ayrıntılar sunmaktadır. Ekranda yer alan tüm nesneler, 4K teknolojisi sayesinde net ve parlak bir şekilde görünmektedir. Ayrıca 4K sayesinde, renk kontrası sunularak tüm renkler dolgun bir görüntüye sahip olmaktadır.

4k

4K Teknolojisine Sahip Olan Filmler

4K çözünülürlük kullanılarak oluşturulan filmler, gerçeğe yakın görüntüleri sunarak sektörde yer almaktadır. Tom Hanks ve Felicity Jones’un başrollerini oynadığı Inferno isimli film 4K teknolojisi ile üretilmiştir. Matrix, Jurassic Park ve Apollo 13 gibi filmler de aynı teknoloji ile çekilmiştir.

4K teknolojisi ile çekilen filmlerin yüksek görüntü kalitesi ile izlenebilmesi için Blu-Ray oynatıcıların kullanılması gerekmektedir. 4K yapımların rahat bir şekilde izlenebilmesi için 4K teknolojisini destekleyen televizyonların üzerinde HDMI 2.0 ile HDCP 2.2 bağlantı desteğinin olması önemlidir. Filmleri gerçeği yakın bir şekilde izlemek için 4K teknolojisini destekleyen ekipmanlar kullanılmalıdır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir