Dünya’nın En İyi 10 Üniversitesi

Yüksek eğitim kurumlarından olan Üniversiteler, Dünyanın daha iyi bir yer haline gelebilmesi adına oluşturulan, verdiği eğitimler ile milyonlarca öğrenciyi yararlı birer birey haline getiren ve tüm dünyada saygıyla karşılanan kurumlar arasında yer almaktadır. Tüm dünya genelinde bu kadar önemli olan kurumlar arasında Dünya’nın En İyi 10 Üniversitesi şöyledir;
 1.Oxford Üniversitesi, İngiltere

Dünya’nın en iyi Üniversitesi olma ünvanına sahip olan Oxford Üniversitesi, her yıl hazırlanan listelerse istisnasız olarak birinci sıradaki yerini korumaya devam ediyor. İngiltere de bulunan Oxford Üniversitesi’ne girebilmeniz için Üniversite öncesi aldığınız eğitimler ve ne bildiğinizden daha çok nasıl düşündüğünüzü önemserler ve mülakatlarda ki soruları da buna yöneliktir. Oxford Üniversitesi’nin mezunları arasında Stephen Hawking, Richard Dawkins, Oscar Wilde, Tim Berners-Lee ve JRR Tolkien gibi muhteşem zekalar bulunmaktadır. 
2. Cambridge Üniversitesi, İngiltere

İngiltere’nin Cambridge şehrinde 1209 yılında kurulmuş olan Cambridge Üniversitesi, Dünya’nın dördüncü, eski İngiltere’nin de en büyük eğitim kurumlarından biridir. Cambridge Üniversitesi bulunduğu şehir olan Cambridge şehrinin doğal güzelliklerini, mimarisini ve tarihini yansıtmasının yanı sıra Oxford Üniversitesi‘nden ayrılmış olan akademisyenler tarafından kurulması ile bilinmektedir. Cambridge Üniversitesi’nde okumak isteyen öğrencilerin A seviyesinde bir nota sahip olmaları ile araştırmalar ve üstün başarılar ile kendilerini kanıtlamaları istenir. Üniversite, kabul sürecinde başvuru yapan öğrencileri bir dizi sınav ve testten geçirerek, sınav ve testlerde başarılı olan öğrenciler mülakata çağırır. Cambridge Üniversitesi, yüzelli den fazla fakülte, otuzbir kolej, kurum ve bölümlere sahip olan üniversitede yüksek lisans ve lisans öğrencileri yaş sınırlaması olmadan kabul edilmektedir. 
3. California Institute of Technology, ABD

Kaliforniya eyaletinin, Los Angeles şehrinde ve Pasadena mahallesinde bulunan Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi, teknoloji ve bilim dallarına ağırlık vermiş olan En İyi Teknoloji Üniversitelerinden biridir.

4. Stanford Üniversitesi, ABD

Dünya’nın en iyi 10 Üniversitesi sıralamasında dördüncü sırada yer alan Stanford Üniversitesi, kurulmasına öncülük etmiş olduğu Silikon Vadisi’nde bulunmaktadır. Stanford Üniversitesi, dünyada ki en büyük bütçeye sahip üçüncü üniversite olmasından dolayı üniversite içerisinde extra imkanlar elde etmek mümkündür. Stanford Üniversitesi bir Devlet üniversitesi değil özel bir üniversitedir ve teknoloji tutkunu olmamızı sağlayan çoğu girişimci bu okuldan mezundur. 

  5. Massachusetts Institute of Technology (MIT), ABD

Massachusetts eyaletinin Boston şehrinde ki Cambiridge mahallesinde bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, özellikle mühendislik, bilim ve ekonomi alanında eğitim vermektedir. 
6. Harvard Üniversitesi, ABD

Harvard Üniversitesi, 1636 yılında kurulmuş, Ivy League üyesi ve ABD’de eğitim vermekte olan en eski yüksek eğitim kurumu özelliğindedir. 13 Mart 1639 yılında okulun ismi Harvard Koleji olarak değiştirilmiştir. 
7. Princeton Üniversitesi, ABD

New Jersey’de yer alan ve özel bir üniversite olan Princeton Üniversitesi, Ivy League’ye ait sekiz üniversiteden biri olma özelliğindedir. 
8. Imperial College London, ABD

Imperial College London, Royal College Of Science, City And Guilds College ve Royal College Of Mines’in 1907 yılında kraliyet lisansı edinerek birleşmesi ile kurulmuştur. 
9. University of Chicago, ABD

John D. Rockefeller tarafından 1890 yılında kurulan ve Chicago yakınlarında yer alan özel bir Üniversitedir. 
10. ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology, İsviçre

Zürih Federal Teknoloji Üniversitesi, İsviçre’nin Zürih kentinde kuruludur ve o yörede kısaca Poly olarak bilinmektedir. En iyi 10 Üniversitesi içerisinde, çok geniş kapsamlı bölümlere ve araştırmalara yer vermektedir. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir