En İyi 10 Film – İMDB Kullanıcı Puanına Göre

Film izlemek ayrı bir keyif, hele ki zoraki olarak evlere kapandığımız süreçte en iyi 10 film bizlere ilaç gibi gelecek. Milyonlarca kullanıcı tarafından İMDB’de oylanmış ve gelmiş geçmiş en yüksek puanı alan 10 filmi sizler için derledik.

En İyi Film Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli, 90’lı yılların ortasında vizyona giren ve İMDB’de kullanıcıların 9.3 puan vererek en çok beğendiği film olmayı başardı. Stephen King’in kaleme aldığı senaryo beyaz perdeye taşındı ve başrollerinde Tim Rubbons ve Morgan Freeman yer alıyor.

İyi bir bankacı olan Andy, suçsuz olduğu halde karısını ve sevgilisini öldürme suçundan hüküm giyer. Cezaevinde korku dolu günler onu beklerken en iyi arkadaşı Red olur. Ama kahramanımızın burada fazla bir süre kalmaya niyeti yoktur.

Baba – The GodFather

baba en iyi filmler listesinde

Birçok Türk dizi ve filminin de esin kaynağı olan İtalyan mafyasının hayatını konu alan efsane film serisinin birincisi en fazla puan alan ikinci film oluyor. Marlon Brando, Al Pacino ve James Caan gibi oyuncu kadrosu oldukça başarılı. Corleone ailesinin bu zorlu süreçte neler yaşadığını gözler önüne süren yapım İMDB’den 9.2 puan almayı başardı. En iyi filmler arasına girmeyi başarmış mı? Siz karar verin.

Kara Şovalye – Batman

İlk sıradaki yapımlar nispeten eskiydi, Kara Şövalye ise 2008 senesinde gösterime girdi ve İMDB’den 9.0 puan aldı. Beyaz perdenin en iyileri arasında yer alıyor.

Gotham şehrini karanlığa sürükleyen Joker, Batman’in kimliğini öğrenmek için can almaktan çekinmez. Batman ise üstün yetenekleri ile bu tehlikeyi bertaraf etmeye çalışacaktır.

Baba 2

Serinin 2.filmi de İMDB’de 9 puan alarak en iyi 4. Film oldu. Corleona ailesi karanlık dünyada giderek büyümektedir. Aile yapıları ve gelenekleri onları diğerlerinden ayırt etmektedir. Seriye dahil olan Robert Deniro 1 saatten kısa sürede rol almasına rağmen ödül almayı başardı.

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

yuzuklerin efendisi en iyi 10 film listesinde

Yüzüklerin Efendisi, sinema dünyasında çığır açmış bir üçlemedir. İlk 2 filmi de çok izlenmesine rağmen heyecanın büyük kısmı son bölümdedir ve İMDB’den 8.9 puan alarak en iyi filmler listesine 5.sıradan giriş yapmıştır.

Bütün evreni karanlığa boğacak olan güçleri engellemenin yolu yüzüğü yok etmektir. Etkileyici güçleri ve insan iradesini zorlayan özelliği ile bu iş çok da kolay olmayacaktır. En iyi 10 film içerisinde yer almasa da ilk 2 seriyi izledikten sonra bunu seyretmeniz konuyu anlamanız açısından faydalı olacaktır.

Ucuz Roman – Pulp Fiction

İMDB puanına göre en iyi filmler listesinde Quentin Tarantino olmazsa olmazdır. Birçok kesim için bu filmler vahşice gelse de takipçileri oldukça fazla.

John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson gibi oyuncuların gençlik performanslarına şahit olacaksınız. Filmin konusuna geçecek olursak; Honey ve Pumpkin birbirini deli gibi seven ama bu durgun hayattan da sıkılan çiftlerdir. Yaşamlarına hareket getirmek için farklı bir yol seçerler.

Bu sırada Vincent ve Jules isimli tetikçiler de zamanında ödemelerini yapmayan kişileri temizlemek için yola çıkmışlardır. İMDB’den 8.9 puan alarak en iyiler listesinde 6.sıraya yerleşmeyi başardı.

Schindler’in Listesi Mutlaka İzlenmeli

İMDB’deki en iyi 10 film arasında yer alan Schindler’in Listesi’ni mutlaka izlemelisiniz. Steven Spielberg’in başyapıtı diyebileceğimiz filmin gerçek bir öyküsü var.

2.Dünya Savaş’ında katledilen Yahudilerin hayatını kurtarmak için bir iş adamı fabrika kurar ve yüzlercesini işe alır. Amacını da gerçekleştirir ama diğer yandan kurtaramadıklarına üzülür. Farklı dallarda Oscar adaylığı bulunan film 7’sinden ödül almayı başarmıştır.

12 Öfkeli Adam (12 Angry Man)

12 angry men en iyi 10 film listesinde

Siyah beyaz bir yapım seviyorsanız sizleri bundan 63 sene öncesine götürecek olan 12 öfkeli adam filmini izleyebilirsiniz. En iyi 10 film arasında 8.sırada yer alıyor.

Filmin konusuna bakınca İMDB’den 8.9 puan almayı hak ettiğini anlayacaksınız. Katil olmadığı halde bütün deliller bir genci gösterir. Karar ise 12 jüriye aittir. Tabii, 1 kişi hariç hepsi suçlu olduğu konusunda hemfikirdir. Aslında bu kadar net karar vermelerinin arkasında farklı nedenler vardır.

İnception Başlangıç Kesinlikle İzleyin

İMDB’de 2 milyon kullanıcının ortalama 8.8 puan verdiği İnception, 10 sene önce vizyona girmiş ve kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

Bilim kurgu, fantastik ve macera seviyorsanız aradığınız filmi buldunuz demektir. Leonardo DiCaprio, buradaki oyunculuğu ile belki de zirveyi yaşadı. Dom Cobb karakteri ile izleyici karşısında yer alan oyuncumuzun özel yetenekleri var.

İnsan beyninin kontrol dışı olduğu rüya görme zamanlarında beynin derinliklerinde gezen Dom, bilinmeyen her şeyi öğrenebiliyor. Bunu keşfedenler ise onu rahat bırakmayacak ve bütün yaşamı alt üst olacaktır.

Dövüş Kulübü Fight Club

dovus kulubu

İMDB’de 8.8 puan alarak en iyi 10. Film olmayı başaran Dövüş Kulübü’nün başrolünde Brad Pitt yer alıyor. Kült film kategorisindeki en iyi yapımlarından olan Fight Club’ta 2 kural var burası hakkında konuşmamak.

Jack karakteri sürekli aynı şeyleri yapmaktan bunalmış ve farklılık aramaktadır. Tanıştığı bir kız onu bambaşka bir dünya ile tanıştırır. Sürprizlerle dolu bu film ölmeden önce seyredilecekler listesinde yer alıyor.

En iyi 10 film listemizde sona geldik. Eski filmlerdeki oyunculukların daha iyi olduğunu yeniler ile karşılaştırdığımızda anlıyoruz. Bilgisayar teknolojisinden sonra sanırım oyunculara daha az iş düşüyor.

Dxomark Puanına Göre En İyi Akıllı Telefonlar listesine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir