En İyi 10 Kitap – Haftalık Bilgi

İnsanlık tarihi boyunca biriken duygu ve düşüncelerin en taşıyıcısı kitaplardır. Geçmişin tüm izlerini kendi bünyelerinde barındıran kitaplar geleceğin de hazırlayıcısı konumundadırlar. Bu kitaplar krallığında ise kimileri vardır ki yaşadığı döneme damgasını vurmuş, milyonlarca insanı aynı duygu ve düşünceler etrafında toplamayı başarmış, büyük eylemlerin hazırlayıcısı olan birçok kişiye ilham kaynağı olmuştur. Bu açıdan bakıldığında hiç eskimeyen, evrensel anlatımı ile sınırları aşan en birçok en iyi 10 kitap listesi mevcuttur. Peki, tüm listelerin vazgeçilmezleri arasında olan en iyi on kitap, hangi kitaplardan oluşmaktadır.

 

 En İyi 10 Kitap Listesi

 En iyi on kitap listelerine baktığımızda karşımıza çıkan ilk kitaplardan biri Rus yazarın;

 “Suç ve Ceza” isimli başyapıtıdır. Yazar kitabında, para için yaşlı bir kadını öldüren karakterin kendi vicdanından kaçamayarak sonunda adalete teslim olmasını anlatır.

 Sefiller

 Sefiller yapıtıyla kendi çağını aşan yazar da bu listeye girmeyi fazlasıyla hak eden yazarlardan biridir. Kilisede yaptığı hırsızlığın ardından affedilen karakter hayatının geri alanını bambaşka bir olarak yaşamaya kararlıdır. Fakat geçmiş onun peşini bırakmaya niyetli değildir.

 Yüzüklerin Efendisi

 Sinemaya uyarlanmış versiyonu ile büyük hasılat eden, çoğu kişinin en iyi filmler listesinde üst sıralarda bulunan “Yüzüklerin Efendisi” serisi, on yıllar öncesinde yazılmış kitabı ile artık çok daha popüler.

Bir Çift Yürek

İsimli kitap bu listeye girmeyi fazlasıyla hak ediyor. Çok satanlar listesinde uzun süre kalan bu kitap en kişisel gelişim romanı belki de. Sahip olduğu her şeyi ardında bırakıp yeni bir hayata yerken açmak için şehirden uzaklaşan, yerlilerin kadim gelenekleri ile hayatı değişen bir kadının hayatı çarpıcı bir şekilde ele alınıyor bu kitapta.

 Bin Dokuz Seksen Dört 

 Roman yaşadığımız dönemleri çok iyi tahmin ediyor oluşuyla başyapıt haline kitaplardan biri. Okuyunca çok şaşıracaksınız!

 Cesur Yeni Dünya 

En iyi romanlar içinde zirveyi kimseye bırakmayan “Cesur Yeni Dünya” asla görmek istemeyeceğimiz geleceğin dünyasında ustaca ele alır. Üreme teknolojisi gelişmiş, insanı insan yapan tüm değerler bir kenara itilmiştir. 

  Mahşer

 Mahşer isimli roman, korku türünün dünyada en iyisi olarak kabul edilen yazarın bir numaralı kitabıdır. Yapılan biyolojik deneyler sonucu oluşan kaza neticesinde insanlığın tamamına yakını hayatını kaybeder. Böylece insanlar lider arayışına girer. Biri iyi, bir kötü olmak üzere iki kişi bu görevi yerine getirir.

 Uçurtma Avcısı

 Uçurtma Avcısı isimli kitapta birlikte büyüyen Hasan ile Emir’in dostluk ve düşmanlığına tanıklık edecek, döneme damga vuran Rus-Afgan savaşına dair önemli ayrıntılar keşfedeceksiniz.

 Beyaz Diş

 Beyaz Diş isimli romanı türünün en iyi kitabıdır. Bu kitap ile bir kurdun gözünden hayatın zorluklarını öğrenecek, kuzey kutbunun acımasız dünyasında hayatta kalmanın zorluklarını öğreneceksiniz.

 Listeye dahil edilen Türk yazar için çok düşünmeye gerek yok. Onlarca dile çevrilen “İnce Mehmet” destansı bir yolculuğa çıkarıyor okuyucularını.

 En çok satılan çocuk kitabı olan “Küçük Prens” bu listeye girmeyi fazlasıyla hak ediyor. 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir