En İyi 5 Çay Markası

0

En iyi çay markası hangisi

Sofralarımızın ve sohbetlerimizin vazgeçilmez içeceği olan en iyi çay markası ile ilgili yaptığımız çalışmaları, 2020 yılı için yeniden yapmak ve yeni çıkan ürünler ile birlikte güncellemek istedik. Çin çayı yada İngiliz 5 çayı. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde, farklı şekillerde tüketilen doğal bir içecektir Çay. Türk halkı için, Karadeniz bölgesinde yetişen çayların damak lezzeti ayrı bir önem taşır. Kahvaltı sofrasında çay olmayan Türk ailesi çok nadirdir, hala kahvaltının vazgeçilmez içeceği olmaya devam etmektedir. Sadece Türkiye’de değil, Dünyada’da yoğun talep olduğu için çay ile ilgili araştırmaların ve çeşitliliğin sonu gelmez. Yeşil Çay, Bitki Çayları derken. Bizde ülkemiz için yeniden bir araştırma yapalım istedik, buyurun sonuçları hep beraber görelim. 

1. Beyaz Çay

En iyi çay Çaykur beyaz çay
Kilogram fiyatı 4000 TL olan Beyaz Çay

Türk siyasi tarihinin son 25 yılının en önemli aktörlerinden birisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanı ve mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde haberimiz oldu bu çayın varlığından. Kilogram fiyatının 4000 TL olması ile elbette ulaşılması oldukça zor bir Çay çeşidi, bu kadar pahallı olması bizim onu tanımamamız için yeterli bir sebep diye düşünüyoruz. Yinede Beyaz Çay ile ilgili bir fikrimiz olması için, 80 TL ödeyip 20 gr çaykur beyaz çay alıyoruz. Ne yalan söyleyeyim, 20 gr Çay için 80 TL ödemek biraz üzücü bir durum ama buna mecburuz. Birde bu çay ile karşılaştırma yapmak için, Beta Tea markasının piyasaya sürdüğü bergamot aromalı beyaz çay alıyoruz. Açıkçası bergamot aromalı olanı pek hoşumuza gitmedi, beyaz çay konusunda Çaykur beyaz çay daha başarılı bir ürün olmuş. Damak tadı ve içim gerçekten harika bir çay olan beyaz çay, en iyi çay listesinin bir numarasında olmayı hak ediyor.

 

 

 

2. Organik Hemşin Çay

En iyi çay Çaykur organik hemşin çayı
Muhteşem aroması ile Organik Hemşin Çayı

Umarım en iyi çay listesinin bir numarasına bakıp, bizlere kızmıyorsunuz. Maalesef bizim gücümüz o çaya yetmiyor olabilir ama tadı ve içimi ile en iyi çay listesinin bir numarasını hak ediyordu. Listemizin iki numarasında yine bir Çaykur üretimi olan Organik Hemşin Çay yer alıyor. Mutlaka denemenizi ve yorumlara düşüncelerinizi yazmanızı istiyorum, organik olması ve damak zevki ile inanılmaz bir lezzet diyebilirim. Eğer sizde benim gibi çay tiryakisiyim diyorsanız, mutlaka denemeniz gerekiyor. Şu ana kadar içtiğim en iyi çay diyebilirim, üstelik fiyatı diğer Çaykur çaylar ile hemen hemen aynı. Yani çok az bir fiyat farkı var ama çay muhteşem, hele o aroması tarif edilemez. 

 

 

 

 

 

 

3. Organik Rize Çayı 

En iyi çay araştırması yaparken, önceliğimiz organik üretimler oldu. Çay doğal yolla kurutulunca, hiç bir faydalı içerik kaybına uğramıyor. Listemizin üç numarasında, Çaykur Organik Rize Çayı yer alıyor. Çay tiryakilerinin seveceğini düşündüğümüz bir çay olan organik Rize çayı, farklı tatlar için özel olarak üretilmiş bir çay çeşidi. Eğer sizde farklı bir damak lezzeti arıyorsanız ve bununda organik olmasını istiyorsanız, o zaman denemeniz gereken çay tam olarak budur. Organik Rize çay, lasik çaylara göre oldukça hafif bir içime sahip. Yinede çay tiryakilerinin hoşuna gideceğine inandığımız bir ürün olduğunu belirtelim, bu tür çayları her hangi bir cafe yada kahvehanede bulmanız mümkün değil. 

 

 

 

 

4. Altınbaş Çay 

En iyi çay Çaykur Altınbaş Çayı
Çaykur Altınbaş Çayı

En iyi çay listesinin dört numarasında, Çaykur Altınbaş çay yer alıyor. Altınbaş çay üretiminde, ilk ve erken hasat taç yaprakların kullanıldığı söyleniyor. Altınbaş çayın ismi ve o güzel aromasının nedeni olarak işte bu durum gösteriliyor. Bir çaykolik olarak, gerçekten içimini beğendim ama Organik Hemşin Çay daha güzeldi.  İkisinin arasında, ciddi bir aroma farkı olduğunu söylemeliyim. Birde Altınbaş çayın içimi daha sert geldi bana, Hemşin çay daha yumuşak bir içime sahipti. Eğer sert bir içim istiyorsanız, o zaman tercihinizi Altınbaş çay’dan yana kullanmanızı öneririm. Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum, bu bir kaç kişinin damak zevki ile yapılmaktansa. Yüzlerce hatta binlerce insanın görüşü daha doğru sonuç almamızı sağlar, onun için sizde mutlaka yorumlarda fikrinizi yazın. Böylece, genel bir kanı çıkar ortaya. 

 

 

 

 

 

5. Filiz Çay

en iyi çay çaykur filiz çay
Çaykur Filiz çay

Çay bitkisinin filiz yapraklarını içerisinde yoğun miktarda bulunduran Filiz çay, çay kalitesinin yumuşak içiminde hissedildiği, diğer ÇAYKUR ürünleri gibi katkısız, doğal bir çaydır. Zevkli ve seçici damaklar için doğru seçimdir. Lezzeti ile tat bırakan Çaykur Filiz en çok tüketilen çaylar arasında zirvede yer almaktadır.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.