En İyi Alışveriş Siteleri

En iyi alışveriş siteleri dendiğinde en fazla kullanıcıya sahip olanlardan değil de tüketici haklarını en fazla düşünenlerden bahsedeceğiz. Aslında bu sitelerin pek çok yönden incelenip en çok hangi yönde en iyi olduklarına karar vermenizi sağlamak isterdik ama hepsinin bir diğerine göre daha zayıf ya da daha güçlü olduğu yanlar var.

Gerek değişen toplumda kadının çalışma hayatından daha fazla rol alması gerekse zorunluluklar nedeniyle artık bu alışveriş evde bilgisayar başında yapılır oldu. Özellikle ayakkabı konusunda sıkıntılı olduğumdan o bölümü es geçerek söylüyorum bu şekilde alışveriş yapmak çok büyük rahatlık.

Hele bazı sitelerin indirim zamanlarını yakaladığınızda sanki piyango size vurmuş gibi hissetmeniz mümkün.

En İyi Alışveriş Siteleri 1-Amazon

amazon
amazon.com

Amazon, Türkiye piyasasına çok geç gelmiş olmasına rağmen tüm dünyada olduğu gibi burada da en iyi alışveriş siteleri arasında liderliğe kısa sürede yükselecek gibi görünüyor. Amazon bünyesindeki satıcıların kendi ambalajlarını kullanması konusunda dayatması nedeniyle satıcıların ek maliyetlerle karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Ama bu durum tüketici için oldukça güzel bir uygulamadır.

Daha önce kaç kez paketleme hataları nedeniyle kargoda zarar gören ürünlerle uğraşmak zorunda olduğumu hatırlamıyorum bile. Ama amazon bir adet kitabı bile boncuklu paketleme malzemesiyle sararak karton kolide göndermişti. Kitabımı raftan kendim satın alsam bu kadar düzgün olamazdı yani.

Zamanında teslim edilmeyen kargolar ve şikâyet alan satıcıların faaliyetlerine kısıtlama getirmektedir. Amazon uygulamaları tamamen tüketici memnuniyetine odaklanır.

En İyi Alışveriş Siteleri 2- GittiGidiyor

eniyi alışveriş siteleri
gittigidiyor.com

GittiGidiyor alışveriş sitesi 3D güvenli ödeme yöntemini ilk kullanan sitedir. Bu nedenle ilk alışverişlerimi oradan yapmıştım. Bir de tüketici onay vermeden önce 1 hafta bekleterek itiraz süresi veriyor müşteriye. Hatta müşterinin itirazı karşısında zararın tazmini konusunda satıcıyı sorumlu tutuyor. Bu müşteri mağduriyeti giderilene kadar satıcıya ödeme yapmamakta ve bloke etmektedir.  Ama 1 hafta içinde müşteriden herhangi bir olumsuz tepki gelmeyen ürünlerin ödemelerini onaylar ve o şekilde ödemeyi gerçekleştirir. O nedenle bu alışveriş sitesi üzerinden aldığınız ürünle ilgili yorumunuzu 1 hafta içinde yapmaya özen gösteriniz.

Bu durumda tüketici için oldukça önemlidir. Yalnız herhangi bir olumsuzluk yoksa tüketici olarak siz de erken ödeme onayı vermeyi lütfen unutmayın ki satıcı da parasını alabilsin.

En İyi Alışveriş Siteleri 3- Hepsiburada

hepsiburada
hepsiubrada.com

Hepsiburada ilk online alışveriş sitelerinden biri olduğundan zaman zaman diğerlerinin yanında sistemsel olarak biraz geride kalmaktadır. Yine de en çok dükkâna ve alıcıya sahip olan bu sitedeki ürün yelpazesi oldukça fazladır.

İndirimleri ile oldukça sık adından söz ettiren sitede kedi kumundan pırlantaya ve mobilyaya kadar her türlü ürünü bulmanız mümkündür.

En İyi Alışveriş Siteleri 4- n11

alışveriş siteleri
n11.com

n11 daha piyasaya gireli 10 yıl gibi bir süre olmasına rağmen kullandığı gelişmiş yazılım ve donanımlar sayesinde göz doldurmaktadır. Güvenli ödeme seçenekleri ve müşteri odaklı çalışma prensibiyle vizyonunu yerine getirmektedir.

Yeni nesil bir alışveriş sitesi olmasından kaynaklanan dinamik ve vizyoner bir anlayış hâkimdir. Gerek reklam kampanyaları gerekse müşteri memnuniyeti sayesinde en iyi alışveriş siteleri arasına girmeyi başarmıştır.

En İyi Alışveriş Siteleri 5- Trendyol

alışveriş
trendyol.com

Trendyol da sektörde diğerlerine göre oldukça yeni olmasına rağmen iyi bir yere gelmeyi başarmıştır. Kampanyaları ve indirimleri sayesinde pek çok tüketicinin odağı olan site en büyük reklamını oyunlarda verdiği bannerlar sayesinde gerçekleştirmiştir. Hedef kitlesi daha çok 30 yaş altı olan Trendyol bu hedefinde büyük ilerlemeler kaydetmeyi başarmıştır.

En İyi Alışveriş Siteleri 6- Morhipo

alışveriş siteleri
morhipo.com

Morhipo genelde giyim ve aksesuar ürünleri ile kişiye özel ürünler satan ürün odaklı bir sitedir. Eğer giyim ve aksesuar alışverişi yapacaksanız seçilmiş markalardan sonsuz seçenek bulabileceğiniz bir konsepte sahiptir.

Diğer alışveriş siteleri gibi her şeyi satmak gibi bir misyon üstlenmemiştir. O nedenle daha dar bir alıcı kitlesine sahiptir.

Bazı marketlerin internet sitelerinden de alışveriş yapmak mümkündür. Bugün yayınlanan BİM market gibi market kataloglarını internetten takip edebilirsiniz.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken 3D ödeme sistemi olmasıdır. Bu sayede kredi kartı bilgilerinizin kötüye kullanılma gibi bir riski olmaz. Bir de  alışveriş siteleri içinde  kargo bedava olan ürünleri diğer sitelerle karşılaştırmadan almayın. Bazen kargonun bedava olmasına aldanıp kargo ücretinden daha fazla para ödemek durumunda kalabilirsiniz.

En İyi Alışveriş Siteleri” için 2 yorum

  • 13 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:09
    Permalink

    İnternetten alışveriş yaparken güvenilir site olması benim için önemli. Bahsettiğiniz sitelerin hepsi güvenilir olması bakımından tercih edilen siteler. Bilgiler için teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir