En İyi Grip İlaçları- Grip Tedavisi

​Kış aylarının bizi çaresiz bıraktığı ve esir aldığı hastalıklardan biri olan Grip, influenza diye adlandırılan virüsün solunum yoluyla  girmesiyle oluşan bir  enfeksiyon hastalığıdır. Bulaşıcı olan bu hastalık genellikle geçici olsa da. Küçük çocuklar ve yaşlılar da ölüm ile sonuçlanabiliyor. Bu yazımızda Grip hastalığından nasıl korunulur. Grip aşısının faydaları nelerdir. Grip hastalığına iyi gelen yiyecek ve içecekler. Ve son olarak en iyi grip ilaçlarını derlediğimiz yazımızda bilgi sahibi olarak Grip hastalığını tanıyarak tedavi olabilirsiniz. 

Grip Hastalığı Nedir?

Grip hastalığı çoğunlukla havaların soğuması ile kış ve sonbahar aylarında gerçekleşmektedir. İnfluenza diye tabir edilen viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Başlıca grip hastalığı hastada, halsizlik, vücut ağrarı, baş dönmesi, ateş, mide bulanması, ishal, istifar, kuru öksürük, hapşırma ve boğaz yanması gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Grip Hastalığından Nasıl Korunulur?    

Grip hastalığından korunma yolları başlıca grip hastalığına yakalanmış kişilerden uzak durarak ve bağışıklık sistemini güçlendirici yiyecek ve içecekleri tüketmekten geçiyor.

Grip Aşısının Faydaları ve Yan Etkileri

Kış aylarına girmemiz ile birlikte kendimizi grip hastalığına karşı korumak için öncelikle bolca istirahat etmemiz, zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmamız ve besinlerimize dikkat etmemiz lazım. Ama bunun yanı sıra grip aşısını da ele alarak, grip aşısının faydaları, zararlı, yan etkileri ve kimler grip aşısı olmalı gibi soruları yanıtlıyoruz.
Grip aşısı günümüz de tüm enfeksiyonlardan koruyarak grip olmanızı engelleyebilir. Gelişmiş Avrupa ülkelerinin çoğunda rutin olarak hastalara uygulanmakta. Ülkemizde ise bu rutinin daha dışında kalarak, sadece grip hastalığından uzak durmak isteyenlerin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir.
Grip aşısı her yıl dozaşı ve içindeki bileşenleri değiştiği için tek doz olarak önerilmektedir. Her sene grip aşısı bir birinden farklı olarak çıkmaktadır. Grip aşısı uygulandığı taktirde, kişinin iç virüsü, virüse direnci ve yaşı olarak %70-90 oranında ve yetişkin kişilerin %90 oranında grip hastalığından korumaktadır. Ülkemizin iklim koşullarında aşının uygun zamanları Ekim ve Kasım aylarıdır. Fakat hastalığın başlangıcı ve salgının yayılması genellikle Aralık ve Ocak ayını bulabildiği için bu aylar da uygun bir zaman olacaktır.

Grip Aşısının Önerildiği​ Grup İse;
65 yaşından yaşlılar

• Şeker hastaları

• Astım hastaları

• Kronik akciğer hastaları

• Kronik kalp ve damar sistemi hastaları

• Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler

(kronik kan hastalığı olanlar, kanser hastaları, immunsupresif ilaç kullananlar)

• Huzurevi, bakım evi ve kalabalık  ortamlarda yaşayanlar.

Grip Aşısının Yan Etkileri
Grip aşısının yan etkileri aşı sonrası %10-15 oranında aşı yerinde kızarıklık​, ağrı ve şişlik olarak gözlemlemek ile beraber, %1 oranında halsizlik, mide bulantısı ve baş dönmesi gözükmekte. Her biyolojik ilaç ve aşı da görülebileceği gibi grip aşısı da alerjik reaksiyona sebep açabilir.

Gribe İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

                                                                     Malum Kış sezonu açıldı grip hastalığı     artmakla beraber bu hastalığa çözümlerde beraberinde geldi. Öncelikli olarak doktorun yazdığı reçeteye öncelik verilip alternatif olarak besin takviyesi yapılmalıdır. Bu yazımızda sizleri alternatif olarak Grip hastalığından koruyacak ve tedavi sürecine yardımcı olacak yiyecek ve içecekleri sıralayacağız.

Grip Hastalığına İyi Gelen Bitki Çayı.


Zencefil çayı: Zencefil bitkisi taze ve kurutulmuş olarak kaynattıktan sonra içebilirsiniz. Zencefil çayı, solunum yollarını açar, kronik ağrıları iyi gelir, göğüs ve kas ağrılarını tedavi eder, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrımasına iyi gelir.

Nane Limon: İçeriğindeki bitki vitamini ve C vitamini ile grip hastalığına birebirdir. Özellikle Türk kültürünün önemli bir hastalık içeceği olan nane limon ikilisi boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük ve terlemeye iyi gelir.
Başlıca gribe iyi gelen tüketim listesinde ise;


Haşlama balık, tavuk suyu, taze sıkılmış meyve suları, haşlama tavuk, tavuk ve sebze çorbaları, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, okaliptüs çayı. Yer almaktadır.

Uzak durulması gereken yiyecek ve İçecekler ise; Kola, pasta, cips, tuzlu ve yağlı besinler, asitli ve şekerli içecekler.
En iyi Grip İlaçları. 
Alternatif tıp uygulamalarının yanı sıra öncelikli olarak ve önemli olarak doktor tavsiyesi niteliğinde ilaç kullanmalı ve belirtilen reçete dışına çıkmamanızı tavsiye ederiz.
NUROFEN PLUS

Zorunlu reçeteli ilaçlar arasında olan Nurofen Plus, etkin madde olarak ibuprofen ve kodein içeren 12 tabletlik blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. Ana etkeni olan ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahiptir. Özellikle gribal enfeksiyonların yol açtığı halsizlik ve ağrıları iyi gelen Nurofen Plus’ı doktorunuza başvurarak eczanelerden temin edebilirsiniz.

BENİCAL COLD

Genellikle alerji, soğuk algınlığı veya diğer bir üst solunum yolu enfeksiyonundan (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) kaynaklanan tıkanıklığını giderir. Bunu yanı sıra ağrı kesici, ateş düşürücü ve öksürüğü de iyi gelerek tedavi ediyor.
THERAFLU FORTE 20 FİLM TABLET

THERAFLU FORTE grip ve soğuk algınlığına bağlı ateş, üşüme, vücut ağrıları, baş ağrısı, burun tıkanıklığı hapşırma ve burun akıntısı gibi belirtilerini azaltır.

Kış aylarında doktorların reçeteye en çok daha ettiği ilaçların başında yer almaktadır.
Başlıca Grip hastalığına iyi gelen besinleri, içecekleri ve ilaçları listeledik. Bu listeden alternatif olarak Grip hastalığınıza tedavi yöntemi bulabilirsiniz. Ama yazının başında da söylediğimiz gibi önceliğimiz her zaman doktorlarımız. Doktor gözetiminde hastalığınızı kontrol ettirip, bu yönde ilaçları kullanmanızı, alternatif olarak bu listedeki bilgilerden faydalanmanızı tavsiye ederiz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

En İyi Grip İlaçları- Grip Tedavisi” için 2 yorum

  • 9 Ocak 2019 tarihinde, saat 13:19
    Permalink

    çok başarılı bir yazı olmuş admin eline sağlık, bu yazıyı okudum ve iyileştim hiçbir şey kullanmama gerek kalmadı. <3

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir