En İyi Hint Filmleri

0

Amerikan sineması Hollywood’a bir gönderme yaparak Bollywood ismini alan Hint sineması, özellikle son yıllarda pek çok başarılı yapımın altına imza atarak seyirci sayısında artış yaşamıştır. Tüm dünyada hayran kitlesi kazanan güzel ve yakışıklı oyucu kadrolarından oluşan en iyi hint filmleri, başarılı senaryo ve yönetmenlerle dünyanın farklı film festivallerinde adaylık hak etmiş ve sayısız ödül kazanmıştır. Şimdi hep beraber sinema severlerin izlemesi gereken Hint filmlerine göz atalım…

 1- 3 İDİOTS / 3 APTAL

2009 yapımlı film, üç arkadaşın eğitim hayatından yola çıkarak ülkede eğitim sistemini eleştirir. Hindistan’da tüm zamanların en yüksek gişe hasılatını elde etmeyi başaran film, yurt dışı pazarında da istenen başarıyı elde etmiştir. Filmin oyuncuları; Aamir Khan, Kareena Kapoor, Sharman Joshi, Boman Irani ve Madhavan’dır.

2- BARFİ

Dilimize “Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur” şeklinde çevrilen film, işitme ve konuşma özürlü bir gencin hayatını konu alır. Bir aşk-polisiye-aile üçgeninde süren film, izleyiciyi şaşırtmakla kalmaz pek çok şeyi yeniden düşünmeye sevk eder.

3- PEEKAY

Bir Aamir Khan filmi olan PK’in başrollerinde; Anushka Sharma ve Sanjay Dutt yer almaktadır. Dünyanın başka bir ülkesinde yabancı olarak yaşayan Hintli gencin komik hikayesinin işlendiği film, karmaşık felsefi vurgularıyla pek çok sinema izleyicisini kendisine hayran bırakmayı başarmıştır.

 4- DRİSHYAM

Bir cinayet filmi gibi görünse de işlediği temayla aile içi ilişkilere de vurgu yapan Drishyam, yaşadığı durumdan ders çıkararak yeni bir hayata başlamak yolunda kararlı olan aile fertlerinin duygu durumlarını beyaz perdeye aktarır.

 5- BLACK FRİDAY

Kara Cuma olarak bilinen film, Hussain Zaidi’nin yazdığı ve 1993 yılında gerçekleşen Bombay saldırılarını anlatan kitaptan sinemaya aktarılmıştır. Film; Anurag Kashyap tarafından yazılıp yönetilmiştir. Başrol oyuncuları arasında; Kay kay Menon, Pavan Malhotra, Aditya Shrivastava, Imtiaz Ali, Pratima Kazmi ve Zakir Hussain yer alır.

6- UDAAN

Hint eğitim sistemine vurgu yapan film, Rohan ve 3 arkadaşının başlarına gelen hikayeyi sinemeya aktarır. Ailesinin sert ve otoriter tavrından kurtulmak için yatılı okula giden ve bir yazar olma hayaliyle eğitimine devam eden Rohan, babasından asla destek görmez. Başına gelenlerden ders alan ve hayatını yeniden şekillendiren Rohan, sevmediği kardeşlerinin iç dünyalarını keşfederek yeni bir yolculuğa çıkar.

7- RANG DE BASANTİ

“Sarıya Boya” olarak Türkçeye çevrilen filmin yönetmenliğini Rakeysh Omprakash Mehra yapmıştır. Başrollerini; Aamir Khan, Soha Ali Khan, Kunal Kapoor ve Siddharth Narayan’ın paylaştığı film oldukça yüksek bir bütçeyle Yeni Delhi’de çekilmiştir.

 8- MY NAME İS KHAN

11 Eylül saldırıları sonrasında Amerika’da yaşayan Müslümanların hayatının nasıl değiştiğini konu alan “Benim Adım Khan” aslında bir trajedinin gözler önüne serildiği başarılı bir sinema yapıtıdır. Gerçek bir aşkın yaşandığı filmin yönetmenliğini yapan Karan Johar aynı zamanda başrol oyuncusu olarak da kendini göstermeyi başarmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.