En İyi WordPress Eklentileri

WordPress eklentileri Blog ile Web sitesi yapmak isteyenler kişiler için, en fazla özellik sunan içerik yönetim sistemi olup, en çok takdir edilen yanı ise, geliştiricilerine sunmuş olduğu özelleştirme ve esneklik seçenekleridir. Hemen hemen her web sayfası için oldukça kullanışlı ve önemli olabilecek En İyi WordPress Eklentileri ise şöyledir,

1. Seo Eklentisi, Yoast Seo

Web siteleri için en önemli konu başlıklarından biri de arama motoru optimizasyonudur. Bu kadar önemli olan bir konuda herhangi bir sorun yaşamamak adına iyi bir eklenti kullanmak her zaman için faydalı olabilecektir. Seo’sunu olası her bakımdan geliştirebilmek amacıyla tasarlanmış olan Yoast Seo’nun eski adı WordPress Seo by Yoast’tır. Ayrıca en iyi WordPress eklentileri içerisinde bulunan Yoast Seo eklentisinin, link oluşturucusunu, çoklu odak anahtar kelimeleri, bir yeniden yönlendirme yöneticisini ve sosyal ön incelemeleri ile premium desteğini de kapsamakta olan ekstra özelliklerinde bulunduğu bir premium versiyonu da bulunmaktadır.

2. Önbellekleme Eklentisi, W3 Total Cache

W3 Total Cache, Dünya’nın en büyük web sitelerinden bir kısmı tarafından kullanılmakta ve en iyi WordPress eklentileri arasında görülmektedir. W3 Total Cache eklentisi içerik sunum ağı entegrasyonu gibi özellikleri aracılığıyla, yükleme sürelerini azaltır ve kullanıcı deneyimi ile Seo’yu geliştirmektedir. Bu WordPress eklentisinin ziyaretçi sayısını arttırmasının nedeni ise, önbelleğe alınmış Html doayaları oluşturarak sayfa yükleme sürelerini azaltmasıdır. Ayrıca, web sunucusu performansını arttırarak, daha uzun bir süre yüksek trafik olmasını sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra bu WordPress eklentisi, bant genişliğinden tasarruf etmenizi sağlıyor ve nesne önbelleklemesi, veritabanı önbelleklemesi ile tarayıcı önbelleklemesi gibi özellikler de sunmaktadır.

3. Trafik Takibi Eklentisi, Google Analytics

Web sitenizin, her günün başında ve her günün sonunda trağinizi analiz etmeniz oldukça önemlidir. Web sitenizin trafiğini analiz edebilmeniz bu kadar önemliyken, web sitenizin performansı hakkında size oldukça önemli bilgiler sunacak olan Google Analytics eklentisi, mutlaka edinmeniz gereken en iyi WordPress eklentileri içerisinde yer almaktadır. Mutlaka kullanmanız gereken bir WordPress eklentisi olan Google Analytics raporları ile trafik kaynakları, müşteri kazanım kanalları ve ziyaretçi sayısı gibi konular hakkında çok önemli olan bir çok bilgiyi, gerçek zamanlı olarak sunmaktadır.

4. Güvenlik Eklentisi, Wordfence Security

Web sitenizi, online olarak yapılan saldırılara karşı koruyan Wordfence Security, kötü amaçlı yazılım taraması, canlı trafik, oturum açma, engelleme ve güvenlik duvarı bir çok özelliği bulunmakta olan WordPress eklentisi, tüm dünya genelinde yirmiiki milyondan fazla indirilmiştir. Bu eklentinin diğer özellikleri ise, önceden programlanabilen taramalar, ülke engelleme, oşası tehditlere karşı savunma katmanı güncellemeleri, iki unsurlu kimlik doğrulama ve parola denetimi gibi özellikleri sunan premium versiyonunun da mevcut olmasıdır. Ayrıca, bu WordPress eklentisini yapan ekip, web sitenizin Ip adresinin spam için kullanılıp kullanılmadığınıda kontrol etmektedir.

5. Wp- DB Back-Up Eklentisi

Veri yedekleme alanında ön plana çıkan eklenti ile, tıpkı WordPress yazı içinde zamanlama ayarlar gibi bu eklenti de verilerinizi manuel olarak ayarlayıp otomatik olarak sorunsuz yedekleme yapabilirsiniz.

6. W8 Contact Form

WordPress İletişim Eklentileri arasında en yaygın ve en çok kullanılan Eklentilerden biri olan W8 Contact Form özelleştirilebilir yalın hali ile en çok beğenilen İletişim Eklentilerinden biridir.
Başlıca özelliklerinden ise;

  • Farklı Captcha modelleri,
  • İletişim Formuna Sosyal Medya İkonları Ekleyebilme
  • Otomatik Mail Geri Dönüş Sistemi
  • İletişim Formuna Özel Resim/Avatar Ekleyebilme
  • İletişim Formuna Özel Mesaj Gönderin ve Gönderilecek Kategori Seçme.

7. WooCommerce

E Ticaret için kullanılabilirliği en yüksek, işlevsel ve basit arayüzü ile kişiselleştirme bakımından oldukça müsait olan WooCommerce Eklentisi E Ticaret Siteniz için olmazsa olmaz Eklentilerden biridir. Eklenti ile eş zamanlı çalışan yüzlerce entegre Eklenti sayesinde, Sanal mağazanız hep bir adım önde olacak.

8. Meta Slider

Web Sitenizin resim galerisine istediğiniz ebatlarda resim ve video slaytları oluşturmak ve bu slaytlara Yazı ekleme, Link verme gibi işlemleri tek kalemde yapacağınız Eklentilerden biri olan Meta Slider, basit arayüzü ile kullanıcı dostudur.

9. Anti Spam Eklentisi – Akismet – AntiSpam

Hemen hemen tüm Webmasterlar için bir baş belası olan istenmeyen ve Spam yorumları tamamı ile engellemek için kurulan Akismet – AntiSpam eklentisi, WordPress de ön yüklü olarak gelmektedir. Pro sürümlerinde Spam ve Güvenlik alanında daha çok özelliği de bulunan Eklentinin ücretsiz versiyonu da işinizi bir hayli görecektir.

10. Jetpack ( Olmazsa Olmaz Bir Eklenti )

WordPress Sitenizin kullamını kolaylaştırmak için içerisinde bir çok araç ile birlikte gelen Jetpack, iletişim formu, sosyal medya bağlantıları, ziyaretçi istatistikleri, arama motoru iyileştirme, yedekleme ve güvenlik gibi bir çok araç ile kullanıcının karşısına çıkıyor. Wp alt yapısında en çok kullanılan Eklentilerden en çok puan ve kurulum yapan eklentidir.

11. Google XML – Site Haritaları Eklentisi

WordPress tabanlı bir Web sitesi için olmazsa olmaz bir diğer Seo eklentimiz ise Google XML, bu eklenti sayesinde Site içinde yer alan sayfa, kategori ve içerikler gibi en önemli 3 parçayı ve diğer segmentleri tek çatı altında toplayıp İndex almasını sağlar. Normal de tek tek manuel olarak eklenmesi gereken tüm verileri bu eklenti sayesinde otomatik olarak yapmış olacaksınız.

12. WordPress İçin MailChimp

Son zamanlarda bir çok E Ticaret ve Blog sitelerinde ağırlıklı olarak karşımıza çıkan, Abone Ol servisi ile beraberinde toplu Mail servisi bu tür işlevsellik bakımından yüksek olan ve popüler olmasını istediğiniz siteler için harika bir eklenti olacaktır. MailChimp ücretli ve ücretsiz olarak farklı varsasyonlar ile karşımıza çıkmaktadır. Bütçeniz uygun ise Pro sürümünü tavsiye ederiz fakat bütçesi olmayanlar içinde ücretsiz versiyon işinizi görecektir. İçerisinde başlıca Abonelik listesi ve formu oluşturma, Aboneleri yönetebilme, Toplu Mail servisi, Farklı tasarımlarda “Abone Ol ” Butonları oluşturma gibi bir çok özelliği de içermekte.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir