İMDb Puanına Göre En İyi 10 Dizi Listesi

Yabancı diziler, Türk dizilerine nazaran daha kısa ve bilgisayar teknolojisinin yoğun kullanıldığı yapımlardır. İMDb’de en yüksek puanı alarak en iyi 10 dizi listesine girmeyi başaran yapımları sizler için derledik.

Breaking Dead En iyi Dizi

breaking bad en iyi dizi

Breaking Dead dizisi, İMDb’nin en yüksek puanına sahip dizisidir. Ayrıca, Netflix’in en iyi 10 dizileri arasına girmeyi de başarmıştır. Breaking Bad, enteresan hikayesinin yanı sıra defalarca kez Emmy ödülü kazanan Bryan Cranston’a da çok şey borçludur.

Dizinin ana karakteri Walter iyi bir Kimya öğretmenidir. Ailesine daha iyi bir hayat sunmak için ek iş yapmaktadır. Bir gün rahatsızlanır ve hastaneden kanser olduğunu öğrenir. Kendi yaşamı bir yana öldükten sonra ailesine ne olacağını düşünür.

Bir gün eğitim verdiği birinin uyuşturucu işine karıştığını öğrenir ama olayı polis iletmez. Gençle görüştükten sonra çok para kazanmak için bu işe girer. Hatta kendi kimya bilgisini de kullanarak piyasada hiç olmayan bir tür uyuşturucu üretir. 5 sezonluk bu dizi mutlaka izlenmeli.

Çernobil Dizi Konusu

En iyiler listemize 2.sıradan giriş yapan Çernobil, İMDb’den 9.4 puan almayı başardı. Aslında 5 bölümden oluştuğu için bir seri film olarak da adlandırabiliriz. Pribyat’ta yaşanan dehşete tanık olmaya hazır olun.

Geçen sene en iyi dizi seçilen yapımı özel yapan kaliteli oyuncu kadrosu ve gerçeği en çarpıcı şekilde aktarması oldu. Birçok eleştirmen diziyi göklere çıkardı. 1986 yılında yaşanan facia öyle seyirciye o kadar güzel ve gerçekçi aktarılmış ki etkilenmemek elde değil. Ayrıca, bu felaketin tekrar yaşanmaması için hiçbir nedenini olmadığını anlamak da cabası.

Game of Thrones – Taht Oyunları

taht oyunlari dizisi

En iyi 10 dizi listemize 3.sıradan 9.3 puanla giriş yapan GoT (taht oyunları), birçok izleyiciye göre bir numara. Bizim diziler gibi sezon başına çok sayıda bölüm yayınlanmıyor. Her sezonu 10 bölüm ve 8 sene boyunca devam etti. Eğer izlemediyseniz şanslınız, 73 bölümü birden keyifle seyredebilirsiniz.

Film fantastik türde olsa da tarihi dokusu ayrı bir keyif sunuyor. Farklı ülkelerde çekilen yapım, en çok izlenen dizi olmayı da başardı. Yedi krallığı konu alan dizide demir tahttan idare edilen Westeros’ta işler karışmaya başlar. Çünkü bilinmeye bir güç giderek büyümektedir. Kralın en iyi adamı de yok edilince ortalık savaş alanına döner. Ejderhaların soyunun bittiği düşünülür ama aslında sanıldığı gibi değildir.

Rick And Mort Animasyon Dizisi

Yetişkinlerin severek izlediği animasyon dizisi Rick and Mort, İMDb’den 9.2 puan aldı. Bu dizide geleceğe dönüşten izler göreceksiniz ki bir kesimin en sevdiği filmler arasındaydı.

Rick’i isimli yaşlı amcamız biraz alkole bağlı, çılgın bir dâhidir. Mort ise onun torunudur ve karakteri gereği biraz saftır. Farklı boyutlara yolculuk yapan bu çılgınlar değişik olaylarla karşılaşır. Bölümlerin birbiri ile bağlantısı olmadığından serinin istediğiniz bölümünden başlayıp izleyebilirsiniz.

Sherlock Dizisi

sherlock en iyi 10 dizi arasinda

Sherlock, İMDb’de en yüksek puan alan 10 dizi arasındadır, aynı zaman Netflix’te en çok izlenenlerdendir. Sherlock Holmes; kitabı, filmi ve dizisi ile büyük bir hayran kitlesine sahip.

Dizinin konusu Londra’da geçmektedir. Sürekli işlenen cinayetleri çözmek sıradan polisler için hiç de kolay değildir. Bunun için; zeki, akıl oyunları ile başa çıkabilecek, yetenekli biri lazımdır. Tabii, yardımcısı sayesinde olayları daha seri şekilde çözmeyi başaracaktır.

True Detective

İMDb’den 9.1 puana alan ve en beğenilen dizilerden biri de True Detective’dir. Olaylar Amerika’da geçmektedir. Sezonlar farklı eyaletlerde işlenmiştir. 2 usta dedektif, art arda cinayet işleyen bir katilin peşine düşerler lakin 17 sene geçmesine rağmen yakalayamazlar. Bu süre zarında dosya kapanmış, iki kendi yaşamlarına geri dönüştür. Lakin bir süre sonra dosya tekrar gündeme gelir ve her şey yeniden başlar.

Fargo Yaşanmış Olayları Ele Alıyor

fargo mutlaka izlenmeli

Fargo, onlarca sene önce yaşanmış bir hikayeyi konu alıyor. En iyi 10 dizi arasına girmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Kara mizah türündeki yapımın 2 sezonu arasında farklılıklar yer alıyor. Birincisi 1987 senesini ele alırken, ikincisi 1970’li yılları ele alıyor. Tabii, sonlara doğru sezonlar arası bağlantı kurulmuş. Kesinlikle izlenmesi gereken diziler listemize girmeyi başardı.

Peaky Blinders Dizi Hikayesi

İMDb’de 8.8 puan alan ve Netflix’te de çok fazla izlenen Peaky Blinders, müzikleri, kurgusu, kaliteli oyuncuları ve kostümleri ile ölmeden önce izlemeniz gereken bir dizidir.

1.dünya savaşından sonra güçlü güçsüz birçok ülke harap oldu. İngiltere’de halklar arası çatışmalar çok büyüdü, çeteler ise halkın en çok korktuğu kişiler oldu. Peaky Blinder isimli çetede, pislik anlamında yok yok. Hırsızlık, kumar, insanlara jiletle saldırıp kör etme… En iyi 10 dizi arasında olmayı gerçekten hak ediyor.

Stranger Things (Tuhaf Şeyler)

stranger things en cok izlenen diziler

Listemizin sonuna doğru yaklaşırken sıra Stranger Things’e geldi. Fantezi, korku ve dram üçlemesini bir araya getiren bu yapım 8.8 puan aldı ve şimdiye kadar 33 bölümü yayınlandı.

Çocuk karakterleri dizilere ayrı bir hava katıyor. Bundan 40 sene önce kayıplara karışan bir çocuk her yerde aranır ama en ufak iz bile yoktur. Herkesin umudunu yitirdiği anda ufak bir kız çıkagelir. Kimse nereden geldiğini bilmez, zamanında kaybolan ama bulunamayan çocuklardan biridir. Uzun zamandır aranan çocuğun bulunması için de umut ışığı olmuştur.

Narcos Dizisi Kesinlikle İzlenmeli

Mutlaka izlenmesi gereke diziler arasında yer alan Narcos, en iyi 10 dizi listemizin sonuncu sırasında. İMDb’de 8.8 puan alan ve gerçek yaşam öyküsünü bizlere aktaran bir yapımdır.

Kolombiyalı meşhur Escobar’ı duymayan kalmadı. Öyle bir nam saldı ki aradan seneler geçse de unutulmuyor. Kimisine göre Robin Hood, kimisine göre de çılgın bir katildir. Çarpıcı hayatını merak ediyorsunuz en eğlenceli şekilde 30 bölüm olarak çekilen Narcos dizisini izlemelisiniz.

En iyi 10 dizi listemizin sonuna geldik. Sizin de beğendiğiniz, listeye eklemek istediğiniz, listedeki diziler hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir