Son yılların en iyi 25 Filmi

0

Dünya da her yıl binlerce senaryolar yazılıyor, filmler çekiliyor. Bu filmlerin çok azı seyiricide etki bırakarak en iyisi olarak zirveye çıkabiliyor. En iyi 25 Filmi sizler için özetledik. Bu listeden tarzınıza uygun olan filmi seçip izleyebilirsiniz.

1. Yıldızlararası (2014)

Yaşayan en büyük yönetmenlerden olan Christopher Nolan Dünya da yaşam olanaklarının tükendiği yakın gelecekte, seyirciyi uzay ve zaman da bir yolculuğa çıkartıyor. Bilimin ve tekniğin sınırında cesurca gezinen film, insanlığın her koşulda tüm zaaf ve yetenekleri ile varlığını sürdürebileceğini yansıtıyor.

2. Diriliş  (2015)

Son zamanların en çok ses getiren yapımlarından, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu ve en iyi görüntü yönetmeni oscar’ı sahibi film, 1820’lerin Amerikasın da amansız bir hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

3. The Hateful Eıght (2015)

Senaryosu internete sızdırıldıktan sonra iptal edilen, ancak daha sonra yapımına tekrar karar verilen film, iç savaş sonrası bir posta arabası ile yolculuk eden 8 yabancının, kar fırtınasından korunmak için sığınacak yer ararken aralarında doğan tuhaf ilişkiyi anlatıyor.

4. Zincirsiz (2012)

Quentin Tarantino’nun hem yazıp hem yönettiği film, köle avcısı Django ile ödül avcısı Schultz’un kesişen yolları sonrasında gelişen soluksuz bir macerayı konu alıyor.

5. Yarının Sınırında (2014)

Uzaylıların Dünyayı istila etmesinin ardından, Dünyadaki tüm ordular birleşerek gezegenlerini korumak için savaşmaya başlarlar. Hiç bir savaş tecrübesi olmayan Bill Cage, ilk katıldığı savaşta ölür. Ancak öldüğü günün sabahına uyanarak, kendini sürekli öldüğü ve aynı güne yeniden uyandığı bir döngünün içinde bulur. Gittikçe daha tecrübeli ve yetkin bir savaşçıya dönüşse de Dünyayı kurtarmak pek kolay olmayacaktır.

6. Marslı (2015)

Bir mars görevi sırasında ekip arkadaşları tarafından öldü sanılarak terk edilen astronot bir uzak gezegende kendini yapayalnız bulur ve macera başlar.

7. Whıplash (2014)

Genç ve yetenekli baterist Andrew, sıkı kuralları ile ünlü orkestra şefi Fletcher tarafından fark edilir ve okulun orkestrasına alınır. Bu andan itibaren ikisi arasında tansiyonu hiç düşmeyecek bir ilişki başlar. Büyük ses getiren film, 3 dalda oscar dahil toplam 90 ödül topladı.

8. Kara Şövalye Yükseliyor (2012)

Christopher Nolan’ın kamera karşısına geçtiği, 2005 yapımı Batman begins ve 2008 yapımlı the dark night’ın ardından çekilen devam filmi the dark night rises ile seri tamamlanmış oldu.

9. Mad Max: Fury Road ( 2015)

Efsanevi post apokaliptik film serisi Mad Max’i uzun bir aradan sonra çekilen 4.cü filmi Mad Max Fury Road, 2016 Akademi ödüllerinde tam 6 dalda oscar kazanarak büyük rasyasyon yaratmıştı.

10. Birdman (2014)

Bir zamanlar süper kahraman rolü ile şan şöhret sahibi olup gün görmüş ama artık kimsenin pek de hatırlamadığı bir aktörün, kendini yeniden kanıtlama çabasını anlatan Birdman, en iyi film, en iyi senaryo, en iyi yönetmen ve en iyi sinema dallarında oscar kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

11. Spotlight (2015)

Gerçek bir olaydan uyarlanan film, bir grup gazetici’nin küçük bir haberden yola çıkarak çok büyük bir skandalı açığa çıkarmasını anlatıyor. Din adamları tarafından taciz edilen çocukları görmezden gelinen ve örtpas edilen öyküleri, uzun ve cesur bir çalışmadan sonra gün yüzüne çıkıyor. SpoltNigny 88. Akademi ödüllerinde en iyi film ve en iyi özgün sinema ödüllerini kazandı.

12. Büyük Budapeste Oteli (2014)

Son yılların en çok beğenilen yapımlarından Büyük Budapeste Oteli Stefan Zweig’in notlarından yola çıkarak gerçekleştirildi. İki dünya savaşı arasında ki kısa dönemde geçen film, kurgusal bir avrupa şehrinde bir otelde çalışan Gustave ve  Zero Mustafa’nın macera dolu öyküsünü anlatıyor. Müthiş görselliği ile öne çıkan film, 4 dalda oscar kazandı.

13. Pi’nin Yaşamı (2012)

Pasifik okyanusunda seyretmekte olan bir gemi trajik bir şekilde batar. Suyun üstünde kalabilen cankurtaran filikasında, 16 yaşındaki Pi, bir sırtlan, bir zebra, bir orangutan ve bir bengal kaplanı ile birlikte hayatta kalır. Bu zorlu koşullarda Pi hayatta kalmak için olağanüstü bir mücadele verecektir.

14. Enigma (2014)

2.ci Dünya savaşının en zor günlerinde, İngiliz istihbaratı, Almanların kullandığı Enigma kodunu çözmek için ülkenin en önemli matematikçilerinden bir ekip kurar. Oldukça ilginç bir kişiliği ve farklı yöntemleri olan, Alan Turing ekip arkadaşları ile anlaşmakta zorlansa da, sorunun çözümü için birlikte çalışmaya koyulurlar.

15. Gece Vurgunu (2014)

Amaca giden her yolun mübah gören Lou Bloom, geceleri elinde kamerası ile sokaklarda dolaşıp kaydettiği suç haberlerini medyaya satmaktadır. Etik sorunları ve meslek ilkelerini takmadan hızlı bir şekilde ilerleyen Bloom için para ve kariyerden önemli bir şey yoktur. Çok sert bir medya eleştirisi yapan çarpıcı film, hedefinde sadece medyayı değil tüm sistemin profesyonel ahlakını koyuyor.

16. Aşk (2012)

Seksenli yaşlarında 2 insan birinin felç olması ile aşklarını bir kez daha sınayacaklar, filmi izlerken duygusal anlamda trajik bir olaya kapılacaksınız.

17. Kış Uykusu (2014)

Nuri Bilge Ceylan, bir kaç defa yaklaştığı altın palmiye ödülüne Türkiye’de sinemanın çıtasını yukarıya çektiği Kış Uykusu filmi ile ulaştı.

18. Mavi En Sıcak Renktir (2014)

Emma’yı tanıyana kadar cinsel kimliğini bulamayan Adele’in öyküsü Julie Maroh’un Mavi En Sıcak Renktir isimli romanından uyarlandı. Film altın palmiye ödülünün yanı sıra, iki başrol oyuncusunun paylaştığı ilk ödül oldu.

19. Dheepan (2015)

Sri Lanka’da ki iç savaş sonlarına yaklaşırken yeni bir hayat kurmak için Fransa’ya iltica etmeye karar veren savaşçı Dheepan, sığınma hakkı alabilmek için aynı mülteci kampında kalan, tanımadığı bir kadını ve bir kız çocuğunu yanına alır. Birbirini tanımayan insanlar bir aile olmak durumundadır.  

20. Yer Çekimi (2013)

Bir uzay görevi esnasında yaşanan kaza sonucunda uzay meki kullanılamaz hale gelir. Yeryüzü ile iletişimi kopan 2 astronot, uzayın sonsuz boşluğunda yapa yalnız kalır. Gravity, 86.cı Akademi ödüllerinde 7 dalda Oscar kazanmıştır.

21. Yükselen Ay Krallığı  (2012)

Altmışlı yıllarda yaşadıkları kasabadan kaçan iki genç aşığın ve onları bulmak için seferber olan kasaba halkının öyküsünü anlatan renkli ve eğlenceli film, son zamanlarda adından en çok söz ettiren yapımlar arasında.

22. Büyük Açık (2016)

Devletin medyanın bankalarını görmezden geldiği büyük bir açık, onları görebilenler için büyük bir fırsat olacaktır. Kapitalizmi Dünyayı sarsan son büyük krizinin ardındaki ve göstere göstere gelen krizi müthiş bir sinema dili ile anlatan film, gerçek bir hikayeye dayanan bir romandan uyarlandı.

23. Operasyon: Argo

İran islam devrimi sırasında, İran ile Amerika arasındaki diplomatik sorunları ele alan ve bir kısmı İstanbul’da çekilen film, 2013 yılında En iyi Film dahil, 3 dalda Oscar kazanmış ve adından epey söz ettirmişti.

24. Star Wars: Güç Uyanıyor (2015)

Gelmiş geçmiş en büyük popüler kültür fenomenlerinden olan Star Wars serisinin uzun süredir beklenen 7.ci filmi, 2015 yılında seyircisi ile buluştu. Star Wars: Güç Uyanıyor, Dünya genelinde 2 milyon doların üzerinde gişe hasılatı elde etti.

25. DeadPool (2016)

Marvel çizgi roman karakterlerinden sinemaya uyarlanan film, alışılmışın oldukça dışında nevi şahsına münasır bir süper kahramanın sıra dışı intikam öyküsünü anlatıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.