Tüm Zamanların En İyi Filmleri

0
Bu listedeki filmler editörün zevkine göre değil, senaristin, film yapımının ve oscar adaylığının sonuçları karşısında kalitesine karar verilmiştir. Başka bir deyişe bir filmin ticari ve sanat açısından başarısı ( Oscar ve Bafta ) ödülleri, yönetmenlik, yapım ve görsel açısından karar verilen ( IMDb) onaylı filmlerdir. 

1. Esaretin Bedeli İMDb 9.2  (1994)

Tüm zamanların en iyi filmlerini İMDb kullanıcılarının seçtikleri oylar ile en iyi 100 filmden en iyi 20 film arasından seçip liste haline getirdik. Keyifli okumalar.

Esaretin Bedeli 

Başrollerini Morgan Freeman ve Tim Robbins’in paylaştığı film İMDb top 100 listesinin 1. sırasında yer almakta. Stephen King’in Rita Hayworth veShawshank’in Kefareti adlı novellasından uyarlanan film dünyanın en çok beğenilen filmleri arasında da yer almaktadır. İMDb sitesinde  1.748.010’dan fazla kişinin oylarıyla 10 üzerinden 9.2 puan aldı ve gelmiş geçmiş en iyi film seçildi.

Konu : 1947 yılında başarılı bir bankacı olan Andy Dufrense aynı başarıyı evliliğinde gösterememektedir ve eşi tarafından başka bir erkekle aldatılmaktadır. Bunu kabullenemeyen Andy, eşinin aşığıyla buluştuğu bir gece alkolün de verdiği cesaretle silahına mermileri doldurur ve öfkeyle aracından iner. Eşi ve aşığının bulunduğu eve gidip onları belki de öldürecekken vazgeçer ve geriye döner fakat bu dönüş Andy’i kurtaramaz. Aynı akşam eşi ve aşığı o gece yataklarında mermi yağmuruna tutulmuşlardır. Olay yeri incelemelerinde Andy’nin ayak izlerine rastlayan polis, onu yargının eline teslim eder.

2. The Godfather  İMDb 9.2 (1972)


The Godfather

Filmin yönetmeni olan Francis Ford Coppola’ ya göre ortalama filmin tüm çekimleri 62 günde tamamlanmıştır. Bu 62 günde çen ekimleri biten filmin kalitesi günümüzde bile hala en çok izlenen filmler arasında. İMDb top 250 listesinde 2. sıradadır. Dünyanın en çok izlenen ve en çok beğenilen filmlerinden biri olan The Godfatfer filmini tereddütsüz izleyebilirsiniz.

Corleone ailesi, Don Vito Corleone’nin başında olduğu, suça dayalı bir örgüt kurmuş olan İtalyan asıllı meşhur bir ailedir. Aile, New York’daki diğer dört aileyle birlikte New York’un yeraltı işlerini yönetmektedir. Ancak Corleone ailesini diğerlerinden ayıran özelliği, Don Corleone’nin cebinde bozuk para gibi taşıdığı politikacılar ve yargıçlardır. Politikacılar ve yargıçlarla olan bu yakın ilişkileri diğer ailelerin açamadığı kapıları açabilmesini sağlamaktadır.

İtalya ve New York’un en meşhur uyuşturucu üreticisi ve dağıtıcısı olan “Türk” lakaplı Solozzo, Don Corleone’den, ilişkilerini kullanarak kendisine yasal koruma sağlamasını ve 1 milyon dolar nakit para vermesini ister, karşılığında elde edilecek kârdan pay teklif eder. Teklife göre, ilk yıl Corleone Ailesi’ne kalacak olan para 3-4 milyon dolar civarında olacaktır. Ancak Don Corleone teklifi reddeder. Gerekçesi, iyi ilişkileri olsa da, Don Corleone’nin uyuşturucu işi ile bağlantısı olduğunu öğrenen siyasetçilerin ilişkilerini gözden geçirme gereği duyacak olmalarıdır. Don Corleone’ye göre politikacılar kumarı bir zaaf olarak görüyorlardır ama uyuşturucu pis iştir. Bunun üzerine arkasına Tataglia Ailesi’ni ve New York’ta polis şefi olan McClusky’i alan Solozzo, Don Corleone’yi vurdurtur. Ölümden son anda kurtulan Don Corleone’yi ve tüm aileyi kötü günler beklemektedir. Bu süreçte, fevri hareketleriyle bilinen, Don Corleone’nin en büyük oğlu Sonny ölecek, II. Dünya Savaşı’ndan kahraman olarak dönen en küçük oğlu Michael ise, daha önce aile işleriyle hiç ilgilenmediği ve bunu istemediği halde olayların akışı onu hikâyenin merkezine doğru itecektir. Ve New York’ta suç aileleri arasındaki savaş başlayacaktır…

3. The Godfather 2  İMDb 9.2 1974


The Godfather 2

En iyi film oscar ödülünü alan The Godafather filminin devamı olan The Godfather 2 İMDb listesinin 3. sırasında yer almakta. İlk yapımdan 2 sene sonra  yayınlanan film Baba 2 ayrıca, 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konu : Michael Corleone, mafya dünyasında inanılmaz bir güce ulaşırken, bir yandan da ailesini korumaya çalışmaktadır. Fakat yavaş yavaş gelişen olaylar onu hiç yapmak istemediği işlere ve suçlara yönlendirir. Tek özelliği zekası iken bir anda bir suç imparatorluğunu yönetecek acımasızlığa ve kendine güvene kavuşur. Fakat bunlar Micheal’a sadece güç değil, beraberinde yalnızlık ve mutsuzluk getirecektir. Arada geriye dönüşlerle Vito Corleone’nin Sicilya’dan kaçıp, Amerika’ya gelerek suç dünyasına karışmasını izleyeceğimiz filmde Robert De Niro filmde yalnızca 45 dakika Vito Corleone’yi canlandırmasıyla Oscar alması da filmin ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.Ayrıca bu film,bizi geçmişe de götürüyor. Genç Vito Corleone’nin nasıl mafya babası olduğunu,çocukken neler yaşadığını ve gençlik maceralarını anlatıyor.

4.Kara Şövalye İMDb 9.0 (2008)


Kara Şövalye

Christopher Nolan’ın yönettiği Kara Şövalye serisi bir çoğumuzun en sevdiği filmler arasında yer alıyor. Bunun nedeni ise  Batman’in fantastik bir dünyadan çıkarılıp daha gerçekçi bir dünyaya konu edilmesinden kaynaklanıyor

Konu: Bir çete bankayı soymak için toplanır. Hepsinin de yüzlerinde palyaço maskesi vardır. Çeteden herkes, kendine düşen görevi tamamlayan hırsızı alacağı payı çoğaltmak için öldürür. Bankanın müdürü tüfeğini eline alıp bankasını savunmaya çalışır. Ancak kurşunu bitince hırsızlardan biri tarafından vurulur. En sonunda çeteden iki kişi kalır. Kaçmak için çaldıkları okul otobüsü duvarı yıkar. Hırsızlardan biri ölür. Kalan hırsız, otobüsten çıkan ortağını da vurur. Ardından yerde yatan banka müdürü, Gotham’daki hırsızlarda onur, şeref gibi özellikleri bulunduğunu söyler. Onun yanına giden hırsız maskesini çıkarır. O Joker’dir.

5. Yeşil Yol İMDb 8.5 (1999)


Yeşil Yol

Tüm zamanların en çok beğenilen filmleri arasında zirveyi oynayan, gönüllerimize taht kuran ve akıldan çıkmayan duygusal sahneleri ile tam bir başyapıt olan Yeşil Yol filmi, izlerken
Konu:  İri yarı biri adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkûm olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğaüstü güçlere sahiptir. Hapishanenin infaz odası baş gardiyanı Paul Edgecomb’un ona gerçekten suçlu olup olmadığını sorması ile birlikte aralarında bir diyalog başlar. Hasta olan Edgecomb’un Coffey’in güçleri sayesinde iyileşmesiyle olaylar gelişmeye başlar. Coffey, doğaüstü gücü sayesinde kendi içine çektiği hastalıkları ağzından serbest bırakarak hayatına devam edebilmektedir. Edgecomb’in, Coffey’in bu gücünün farkına varmasıyla Coffey’e olan düşünceleri tamamen değişmeye başlar. Coffey bu gücü sayesinde mucizeler yaratmaktadır ve Edgecomb bu mucizenin yaşamaya devam etmesi gerektiğini düşünmektedir.

6. Dövüş Kulübü İMDb 8.8 (1999)

Dövüş Kulübü

Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile tanışacaktır. Tyler Jack’i bir organizasyon olan Dövüş Kulübü ile tanıştıracaktır. Ve arkasında inanılmaz bir büyüme ile aksiyon dolu saniyeler geliyor.

7. Forrest Gump İMDb 8.8 (1994)


Forrest Gump

Forrest Gump, düşük IQ değerine sahip fakat iyi niyetli olan basit bir adamdır. Çocukluğunu en iyi ve tek arkadaşı Jenny ile geçiriyor ve annesi ona yaşam tarzını öğretiyor ve kaderini seçmesine izin veriyor. Bir süre sonra Forrest, Vietnam’a hizmet vermek üzere orduya katılıyor, Dan ve Bubba adında yeni arkadaşlar buluyor,  üstün hizmetlerinden dolayı madalya kazanıyor, Bununla birlikte, çocukluğunu ve hayatını mahvetmiş olan sevgilisi Jenny Curran’ı düşünebilen Forrest ile alakasız düşüncelere kapılsa da .Sonunda tek kanıtlamak istediği, insanların herkesi sevebileceği.

8. Yıldızlararası İMDb 8.6 (2014)


Yıldızlararası

Dünyanın geleceği felaketler, kıtlıklar ve kuraklıklar tarafından yok oldu. İnsanlığın hayatta kalmasını sağlamanın tek bir yolu var: Yıldızlararası yolculuk. Güneş sistemimizin çok uzağında yeni keşfedilen bir solucan deliği, daha önce hiç kimsenin gitmediği bir yere, insan yaşamını sürdürmek için doğru ortama sahip bir gezegene giden bir astronot ekibinin gitmesine izin veriyor.

9. Hayat Güzeldir İMDb 8.6 (1997)


Hayat Güzeldir


1930’larda İtalya’da, Guido adlı kaygısız bir Yahudi kitapçı, yakındaki bir şehirden hoş bir kadınla hayatını kurar ve evlenerek masalımsı hayatını yaşamaya başlar. Guido ve karısının bir oğlu olur ve İtalya’nın Alman kuvvetleri tarafından işgaline kadar birlikte mutlu bir şekilde yaşarlar. Ailesini bir arada tutmak ve oğlunun bir Yahudi toplama kampının dehşetini sürdürmesine yardım etmek amacıyla, Guido Holokost’un bir oyun olduğunu ve kazanırsa ona oyuncan bir tank edeceğini söyler.

10. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği İMDb 8.8 (2001)


Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

Yüzyıllar boyunca kayıp olan antik ve sihirli bir yüzük bulundu ve kaderdeki tuhaf bir bükülme ile Frodo adlı küçük bir Hobbit’e verildi. Gandalf, Yüzük’ü aslında Karanlık Lord Sauron’un Tek Yüzüğü olduğunu keşfettiğinde, Frodo’nun, Onu yok etmek için Doom Çatlaklarına epik bir arayış yapması gerektiğini söyledi. Ancak yalnız gidip yok etmesi oldukça tehikeli olduğu için. Gandalf, Elf Legolas, Cüce Gimli, Aragorn, Boromir ve üç Hobbit arkadaşı Merry, Pippin ve Samwise ile birlikte. Dağlar, karlar, karanlıklar, ormanlar, nehirler ve ovalar boyunca, Yüzük Kardeşliği’nin gitmesi gereken her köşede kötülük ve tehlike ile karşı karşıya kalarak geçiriyor yolculuğu. Yüzüğü yok etmenin tek sebebi ise, Karanlık Lordların hüküm sürmesinin sona ermesi için bir çıkış yolu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.