Türkiye’nin En Kaliteli 5 Sucuk Markası

Bir Türk için yemek kültürü’nün önemi ciddi durumlar arz etmektedir. Özellikle’de sucuk. Sucuk Türkün yemek külütürü’ne girdi gireli sofraların vazgeçilmez tatlarından biri olmuştur. Fakat tek sorunumuz son zamanlarda bazı üç kağıtçı dolandırıcıların sucuk tadının kalitesini düşürüp piyasaya sürmeleri oldu. Biz ise sizler için ülkemizdeki en iyi 10 sucuk markalarını hem sağlığınız için hem sofranız için derledik.

1. Şahin Sucukları

İSO ve HACCP standarlarına uygun olarak  ve %100 dana eti ile üretilen Şahin sucukları 1923 yılından bu yana sucuk severlerin vazgeçilmez tatlarından biri olmuştur. Sucuk ürünlerinin yanı sıra pastırma, kavurma, sosis ve mantı  ürünlerini de satış noktalarında sunmakta.

 

2. Cumhuriyet Sucukları

 

Cumhuriyet Sucukları Kasap Kara Mahmut tarafından 1920’li yıllarda Afyonkarahisar ilinde kuruldu. Kendine has formülü sayesinde zamanla da gelişen marka Cumhuriyetimizin de kuruluşundan adını alarak o yılların en çok tüketilen markası olmuştur. Kara Mahmut daha sonra oğlu Ahmet ve Ömerede sucuk yapımının inceliklerini öğreterek markasını tüm ülke çapında duyurmuştur. Ülkemizin bir çok yerinde satışa sunulan marka Afyonkarahisar ilinde hediyelik olarak da bir çok market ve tezgahlarda yerini almakta.

3. Apikoğlu Sucukları

Kayserili Apikoğlu kardeşler tarafından, 1910 yılında et ve et ürünlerine giriş yapan firma ülkemizde sucuk denilince ilk akla gelen markalardan biridir. Kayseri de başlayan markanın yükselişi daha sonra İstanbul’a kadar uzanarak ve lezzetine lezzet katarak hijyen standarlarında markasını ‘love mark’ tüketici listesine kayıt eden ilk yerli sucuk markalarından biridir.

4. İkbal Sucukları

Sucuk denilince akla gelen ilk ilimiz olan Afyonkarahisar da kurulan İkbal sucukları, yüz yılı aşkındır sofralarda yerini almakta. Sene 1922’de Salim usta ve kardeşleri ile başlayan lezzet tarifi günümüze kadar sucuk severlerin sofralarında vazgeçilmez bir lezzet halinde geldi. İkbal sucuklarının bir de meşhur hikayesi var ki okuyunca lezzeti sizi iyice meraklandıracak.

1934 yılında Atatürk’ün Afyon’u ziyaret edeceği haberi geldiğinde, ağırlamanın nasıl yapılacağı konusu gündeme gelmiştir. Atatürk, nerede, nasıl, ne ile ağırlanacaktır? Dönemin valisi Ahmet Evrendilek, konuyu vilayet başkâtibi Bekir Evrenkaya ile konuşur. Evrenkaya, Ata’yı Belkaracaören köyündeki bağ evinde ağırlayabileceğini ve yemeklerin hazırlığı için de, Kabaklı Mahallesi Muhtarı Mustafa Pancar’ın oğlu aşçı Salim Usta’yı çağırabileceğini söyler. Haber salınır. Salim Usta, Atatürk’ün yemeği için hazırlıklara fevkalade özenle girişir ve ortaya büyük bir itinayla hazırlanmış, gösterişli bir menü çıkarır. Yemeği ve sofrayı çok beğenen Atatürk, Salim Usta’yı çağırır, hikâyesini öğrenir ve lokantasının adını sorar. “Sen böyle gidersen bahtın çok açık olur. Lokantanın adını da bahtı açık anlamına gelen İKBAL olarak değiştir” der. Paşa Afyon’dan ayrılmadan İKBAL tabelası çoktan yerine takılmıştır.

5. Aytaç Sucuk

Ülkemizin öncü holdinglerinden Yıldız Holding firmasının 1993 yılında bünyesi altında kurduğu Aytaç markası, et ürünlerini bugün ülkemizin her noktasında satışa sunulmakta. Markasını üstün kaliteye ulaştırmak için 105 farklı testten geçen ürünleri alanında uzman kadrosu tarafından onay aldıktan sonra marketteki yerini almakta.

 

 

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir