19 Mayıs 2020 En İyi İftar Menüsü ( Kadayıf Dolması)

26.Gün en iyi iftar menüsünde bugün kadayıf dolması, sahurda tencere pizzası, sohbetimizde Bandırma Vapuru var. Bugün sadece Ramazan’ın 26. Günü değil. Bugün bir milletin nakus tarihinin değişmek üzere olduğu o başlangıç günü. O nedenle sohbetimiz de 101 yıl önce bu günün şafağında Samsun’a varan Bandırma Vapuru ile başlayan sürece değineceğiz dilimiz döndüğünce.

Hatta ilk olarak bugün bir değişiklik yaparak sizlere sohbet konumuzu anlatacağım. Bugün tarihimizde uğradığımız en ağır yenilgiden kurtulmak üzere başlattığımız Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün. Ülkemizi boğan karanlıkların Samsun’dan doğan güneşle aydınlanmaya başlayacağı o kutlu sürecin ilk günü.

Bandırma Vapuru ile 4 gün önce İstanbul’dan yola çıkan Mustafa Kemal 9. Ordu Müfettişi olarak Anadolu’ya geldi. Burada halk ile el ele, gönül gönüle vererek yaptığı toplantılardan sonra Amasya ‘ya geçti. Orada yayınladığı genelge ve sonrasında yapılan kongreler sayesinde halkın esaretin bedelini anlamasını sağladı.

Bundan sonraki iş ise, bu esaretten kurtulmanın yollarını bulmaktı. Mustafa Kemal ve Türk Milleti için imkânsız yoktu. Sadece zor ve daha zor vardı. Onlar da aşılırdı. Birlik ve beraberlik ruhunu toplumun her zerresine yerleştirme amacıyla bildirgeler dağıtıldı. O gün yakılan özgürlük ateşinin koru tüm gönüllere düştü. Bu sayede Kurtuluş Savaşı kazanıldı ve düşman yurttan atıldı.

Eğer bugün kendi dilimizi konuşuyor ve kültürümüzü yaşatabiliyorsak o vapur ve onun içindeki o cesur adamın başlattığı mücadele sayesindedir. Zaman içinde saygısızlık derecesine varan söylemlerde bulunanlara söyleyecek tek bir sözüm var benim. Sen o beğenmediğin insan sayesinde bugün bu kadar konuşabiliyorsun. Onun sayesinde dinini ve örfünü yaşayabiliyorsun. Daha ne istiyorsun?

26. Gün İftar Menüsü

Yoğurtlu buğday çorbası ( bu sıcak havada soğuk da tüketilebilen bir çorbadır)

Karnıyarık

Pilav

Cacık

Kadayıf dolması

Kadayıf Dolması Tarifi

kadayıf dolma
Kadayıf Dolması

Erzurum yöresine has bu tatlıyı cevizle yapacağız. Hatta aşamalarını tek tek anlatacağız.

Malzemeler

Şerbet için

2 bardak su

3 bardak şeker

¼ limonun suyu

İçi İçin

Kırık Ceviz

Sarmak İçin

500 gram çiğ kadayıf

Kızartmak İçin

2 yumurta

1 bardak sıvı yağ

Kadayıf Dolması Hazırlanması ve Sunumu

İlk olarak şerbetimizi kaynatmakla işe başlıyoruz. Suyu ve şekeri tencereye alarak karıştırmadan kaynamasını sağlıyoruz. Bir müddet kaynadıktan sonra koyulaşması için limon sıkarak altını kısıyoruz ve 5 dakika kadar kaynatıyoruz. Soğutmak üzere ocaktan alıyoruz.

Kadayıfımızdan sarma yapmak üzere parçalar ayırıyoruz. İçine ceviz koyarak yaprak sarma şeklinde sarıyoruz. Bütün sarmalarımızı hazırladıktan sonra bir kâseye yumurtalarımızı kırıp yağımızı kızdırıyoruz.

Kadayıf dolması bu yumurtaya bulanarak kızgın yağda kızartılıyor. Kızarttığımız dolmaları hemen ılınmış olan şerbetin içine atıyoruz. Bir kaç dakika şerbeti çekmesi için bekliyoruz. Şerbeti çekince servis tabağına alıyoruz. Üzerine ceviz dökerek servis yapıyoruz.

Sahur Tarifimiz Tencere Pizzası

kadayıf dolma
Tencere Pizzası

Bu tarifi kız kardeşim Burcu’dan aldım sağ olsun resimlemiş ve bana gönderdi. Teşekkür ederim.

Malzemeler

Hamur İçin

4 fincan un

1 çay kaşığı tuz

¼ çay bardağı sıvı yağ

½ paket hamur kabartma tozu

1 adet oda sıcaklığında yumurta

İçi İçin

Salam, sucuk, sosis vs.

Kaşar peyniri

Zeytin, mısır, mantar kısaca evde ne varsa koyabilirsiniz içine

Sosu için

1 kaşık salça

1 kaşık yağ

4 kaşık su

Hazırlanması ve Sunumu

Hamuru yoğurduktan sonra merdaneyle açıyoruz. Tencereyi yağlayarak hamurumuzu dibine yerleştiriyoruz. Sosumuzu hazırlayıp üzerine yayıyoruz. Malzemeleri de ekleyerek kapağını kapatıyoruz. Hamur pişip kaşar eriyince hazır oluyor. Afiyetle yiyoruz.

Bugünkü iftar menümüzde kadayıf dolması sohbetimizde Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele konusu vardı. Yarın görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

 

 

19 Mayıs 2020 En İyi İftar Menüsü ( Kadayıf Dolması)” için bir yorum

  • 19 Mayıs 2020 tarihinde, saat 20:08
    Permalink

    Yine harika tarifler emeğinize sağlık ayrıca 19 Mayıs Gençlik ve spor bayramımız kutlu, kadir gecemiz mübarek olsun

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir