8 Mayıs 2020 En İyi İftar Menüleri ( Ankara Tavası)

15.Gün en iyi iftar menüsü olarak sizlere Ankara Tavası ve sahurda da kaşarlı patates rendesi tariflerimiz var. Sohbet konusu biraz sevimsiz ama çok istek aldığı için yazıyoruz; kıyamet alametleri.

Kıyamet alametleri son günlerde en çok merak edilen konulardan biri olmakla beraber küçük olanların tamamının gerçekleştiği ile ilgili söylentiler var. Biz de bugün küçük kıyamet alametleri ile ilgili yazmak istedik ki kendiniz okuyup değerlendirin bakalım hepsi gerçekleşmiş mi gerçekleşmemiş mi? Siz karar verin.

Ama önce haydi, gelin  14. gün ramazan iftar menümüze bir göz atalım.

15. Gün En İyi İftar Menüsü ( Ankara Tavası)

Domatesli Şehriye Çorbası

Tavuklu Ankara Tavası

Zeytinyağlı Bakla

Bostana Salatası

Prenses Tatlısı

Tavuklu Ankara Tavası Tarifi

ankara tavası
Ankara Tavası

Malzemeler

6 adet tavuk baget

2 su bardağı arpa şehriye

4 su bardağı su ( varsa tavuk suyu )

2 domates

1 yeşilbiber

2 yemek kaşığı salça

3 diş sarımsak

½ çay bardağı zeytinyağı

2 yemek kaşığı tereyağı

Tuz, karabiber, pul biber, kimyon

Tavuklu Ankara Tavası Hazırlanması ve Sunumu

Tavuklu Ankara tavası için ilk iş olarak tavuk bagetleri haşlayarak işi başlıyoruz. Biz tavuk baget dedik ama evde olan herhangi bir tavuk eti ile de yapılabilir.

Tavuklar haşlandıktan sonra bir tencereye tereyağı ve zeytinyağını koyarak şehriyeleri kavurmaya başlayabiliriz. 5 dakika kadar kavurduktan sonra rendelediğimiz sarımsakları ekliyoruz ve kokusu çıkmaya başlayınca salçamızı ilave ediyoruz.

Kavurmaya devam ederek doğradığımız yeşilbiberleri ekliyoruz. Biraz kavurduktan sonra da domatesleri ekliyoruz. Tuz, karabiber, pul biber ve çok az kimyon koyduktan sonra suyun tamamını boca ederek üzerini örtmesini sağlıyoruz. Su kaynadıktan sonra fırın tepsisine koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 20 dakika kadar pişiriyoruz. Eğer suyunu çekmediyse 5-10 dakika kadar da 120 dereceye indirip pişirmeye devam ediyoruz.

İftarda fırından çıkarıp Tavuklu Ankara Tavası yemeğimizi afiyetle yiyoruz. İftardan sonra çayın yanında bugün önerdiğimiz tatlı yerine Krem Karamel de yiyebilirsiniz. Hafif ve sütlü bir tatlı olduğu için midenizi yormayacaktır.

Sahur Tarifimiz Kaşarlı Patates Rende

patates rende
Kaşarlı Patates Rende

Sahurda yenebilecek hafif ve kolay bir tarif vermek istedik sizlere. Bunun içine kaşar yerine istediğiniz herhangi bir peyniri koyabilirsiniz. Ama kaşarlı olanın görüntüsü bir başka güzel oluyor bizden söylemesi.

Malzemeler

3 adet orta boy patates

5-6 dilim kaşar ( rende olarak kullanılacaksa 1 su bardağı)

Tuz, karabiber, pul biber

½ çay bardağı zeytinyağı

1 kaşık tereyağı

Kaşarlı Patates Rendesi Hazırlanması ve Sunumu

Kaşarlı patates rendesi yemeğinin yapılışı patatesleri rendelemekle başlıyor. Patatesleri rendeleyip suyunu sıkıyoruz.  Patatesleri tuz, karabiber ve pul biberle harmanlıyoruz. Tavanın altına zeytinyağın yarısını döküyoruz. Rendelenmiş patateslerin yarısını tavaya yayıyoruz. Arasına kaşar dilimlerini koyarak üzerine patateslerin kalanını yayıyoruz.

Bir tarafı kızaran kaşarlı patates rendesinin bir tabak yardımıyla diğer tarafını çeviriyoruz. Tabaktan tavaya aktarmadan önce zeytinyağın kalanını ve tereyağın yarısını tavamıza döküyoruz. Şimdi tabaktaki kaşarlı patates rendesi diğer tarafını pişirmek üzere tavaya aktarılabilir. Pişen tarafa tereyağının diğer yarısı sürülerek yayılır.

Her iki tarafı da kızaran yemeğimizin içindeki kaşar da erimiş olacaktır. Kesip dilimlediğimizde harika bir görüntü elde edeceksiniz.

Sohbet Konumuz Kıyamet Alametleri

kıyamet alametleri
Kıyamet Alametleri

Kıyamet alametleri iki başlık altında incelenir. Küçük kıyamet alametleri ve büyük kıyamet alametleri başlıklarından ilk olarak küçük kıyamet alametleri bu gün bizim işleyeceğimiz sohbet konumuz.

Küçük Kıyamet Alametleri

Küçük kıyamet alametleri peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından ifade edilen kıyamet alametleridir. Bunlar sahih hadisler vasıtasıyla bugüne kadar gelmiştir. Ağızdan ağıza nakledilirken insanların katabileceği yorumları da ayıklayarak derlemeye çalıştık. Kıyamet alametleri ile ilgili olan hadislerde genelde ortak olanlara değindik.

 • Binaların çoğalacak ve çok katlı olacak. İnsanlar bine yapmak için birbiriyle yarışacak.
 • Sarhoşluk veren maddelerin aleni olarak satılması ve kullanılması artacak
 • Zinanın artacak ve aleni olarak yapılacak.
 • Çocuklar anne babalarını yönetecek evde her şey onlara göre düzenlenecek.
 • Zekât verecek kadar fakir kimse kalmayacak. Herkes zenginleşecek.
 • Âlimlerle alay edilecek ve bilge insanlar aşağılanacak. Böylece cehalet artacak.
 • Boşanmaların sayısı artacak.
 • Komşuluk ilişkileri kalmayacak.
 • Zalimlerin zulmü arşa varacak
 • Gençler açıkça günah işleyecek ve bundan ar duymayacak.
 • Faiz ve tefecilik legal hale gelecek.
 • Cansız varlıklar dile gelecek.
 • Müslüman gibi yaşamaya çalışanlar hor görülecek.
 • İyilik edenle dalga geçilecek.
 • İyiliklerin önü kesilip kötülüğe aktarılacak.
 • Anarşi ve karışıklıklar artacak.
 • Cinayetlerin önü alınamayacak.
 • Zalimin şerrinden korkanların dalkavuklukları zirve yapacak.

Küçük kıyamet alametleri olarak bunlara baktığımızda neredeyse tamamının gerçekleşmiş olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte âlimler artık büyük alametlerin de zuhur ettiği konusunu gündeme getirmeye başladılar. Dünya’nın başına gelen felaketler ve depremler derken gerçekten de sonumuz yaklaştı mı diye düşünmeden edemiyor insan.

Ama Peygamberimizin dediği gibi “yarın ölecekmiş gibi Ahiret için; hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için” çalışmaya ve yaşamaya devam ediyoruz. Çıkmadık candan ümidimizi kesmediğimiz için dünya ve insanlık için de biraz daha zaman vardır diye düşünmek istiyoruz.

Bu gün sizlere 15. Gün iftar tarifi olarak Tavuklu Ankara Tavası, sahurda da Kaşarlı patates rende tarifi verdik. Umarız bu dünya nimetlerinden yararlanmak ve Allah’a bunlar için şükredecek kadar vaktimiz vardır diyerek yazımızı bitiriyoruz. Sağlıcakla kalın.

 

 

8 Mayıs 2020 En İyi İftar Menüleri ( Ankara Tavası)” için 2 yorum

 • 8 Mayıs 2020 tarihinde, saat 16:44
  Permalink

  Ankara tavayı deneyeceğim şimdiye kadar hiç yapmadım. Çeşitlilik güzel

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir